Bugünkü
Takvim
Diyabet köpekleri
Kanseri tespit eden gibi şeker hastalığında da sevimli dostlarımız imdada yetişecek. Öyle ki köpekler, diyabet hastalarının kan şekeri düzeyleri düşmek üzereyken onları uyaracak şekilde eğitilecek. Kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde veya düştüğünde vücut metabolizmasında değişiklikler olduğunu, kişinin ter veya nefes kokularının değiştiğini söyleyen uzmanlar, "Örneğin, TİP-1 te kişinin nefesi tırnak cilası gibi kokar. Köpeklerin son derece gelişmiş koku alma duyusu nedeniyle kan şekeri düzeyindeki değişiklikleri algılayabileceği düşünülüyor" dedi. Bristol ve Dundee Üniversitesi araştırmacıları 17 kişiden oluşan çalışmada başarılı sonuçlar alındığını açıkladı. Çalışmada kullanılan tıbbi algılama köpeklerinin ise İngiliz yardım kurumu Medical Detection Dogs tarafından eğitildiği ifade edildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.