Bugünkü
Takvim

Vücuttaki işaretler ları söyler!

Göz, ağız veya vücudun belirli yerlerinde ortaya çıkan bazı işaretler, ların sinyalini verebiliyor. İşte onlardan bazıları...

Vücuttaki işaretler hastalıkları söyler!
Bedende kendini belli eden ilginç ancak önemli belirtiler, ların erken teşhisinde önemli rol oynuyor. Uzmanlar, bu sinyallarin göz ardı edilmesinin yaşamı tehdit eden önemli hastalıklara neden olabileceğini bildiriyor. Hayat kurtaran, 9 önemli işareti
sıralıyor:

BEL ÖLÇÜSÜNE DİKKAT
Kadınlarda bel ölçüsü, 94 cm.'den daha fazla olduğunda diyabet ve metabolik sendrom riski artıyor. Ancak ölçü 102'yi aştığında bu durum daha tehlikeli bir hal alıyor. Bunlara ek olarak, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu, sık idrara çıkma gibi sorunlarda eşlik ediyorsa, diyabet sorunu daha fazla akla geliyor.

AĞZINIZIN KÖŞELERİNDEKİ ÇATLAKLAR
Soğuklarda ortaya çıkabilen bu durum aynı zamanda demir eksikliğine bağlı olarak da kendini gösterebiliyor. Yeşil yapraklı sebzeler, yağsız et ve yumurta gibi B vitaminleri ve demir bakımından zengin gıdaların alımı ise bu sıkıntıları önlemeye yardımcı oluyor. Meyve tüketimi de
bu sıkıntıya çare olabiliyor.

AYAKLARDAKİ KAŞINTI
Spor salonunda terliyor, ayaklarınız gün içinde sürekli ayakkabı içinde kalıyorsa, bu durumda mantar enfeksiyonu riski artıyor. Ayak parmakları arasında ya da ayaklarınızın altında beyaz pullu veya nemli döküntü fark ediyorsanız, mutlaka doktora görünüp gerekli tedaviyi almalısınız. Öte yandan, ayaklarınızı da sık sık havalandırmak da sağlığı açısından önemli rol oynuyor.

GÖZLERDE KOYU HALKALAR VAR İSE
Yetersiz ve kalitesiz bir uyku sonrası ortaya çıkabilir. Bunun dışında göz çevresindeki koyu halkalar, alerji nedeniyle de oluşabilir. Sık sık gözleri kaşıma ve burun sürtme nedeniyle olabilir. Araştırmalar bazı probiyotiklerin alerji hafifletmeye yardımcı olabileceğini söylemektedir.

UZUN SÜREN KABIZLIK
Uzun süren kabızlık durumu, az lif ve su tüketimine bağlı olarak ortaya çıksa da, kolesterol seviyelerinin yükselmesiyle bağlantılı olabiliyor. Bu durumu önlemek için uzmanlar bol bol bakliyat, tam tahıllar gibi lif zengini gıdaların tüketilmesi gerektiğini söylüyor.

KIRILGAN TIRNAKLAR
Tırnaklarınız uzamıyor, sürekli kırılıyorsa bunun altından bazen bir mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı, tiroid problemleri veya artrit çıkabiliyor. Bunun yanı sıra yorgunluk ve kızarıklık gibi durumlarda varsa, ağrılı eklem romatizması sinyali olabiliyor.

İNCELEN SAÇLAR
Saçlarınız incelmeye başladıysa bunun altında tiroid problemleri yatıyor olabilir. Öte yandan düşük demir düzeyi de bu durumu tetikler. Demir yönünden zengin besinler tüketerek bu sıkıntının üstesinden gelebilirsiniz.

DİRSEKTEKİ SARI NOKTALAR
Bu 'ksantelasma' olarak bilinen bir durumdur. Kolesterol düzeyinin yükseldiğini gösterebilir. Uzmanlar, böyle durumlarda bir kan tahlili yaptırılmasını öneriyor. Aksi takdirde yüksek kolesterol kontrol altına alınmadığında, kalp krizi ya da inme sorunları ortaya çıkabiliyor.

KAŞINTILI DÖKÜNTÜLER
Vücutta ortaya çıkan dayanılmaz kaşıntı ile kendini belli eden durumun altında çölyak hastalığı olabiliyor. Vücut glütene karşı bir tepki gösterdiğinde de bu durum ortaya çıkabiliyor. Uzun vadede ve ciddiyetine bağlı olarak, bu bağırsakları etkileyen kronik bir hasara bile neden olabilir. Bu durumlarda glutenden kaçınarak doktorunuzdan çölyak hastalığı için basit bir kan testi isteyebilirsiniz.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.