Bugünkü
Takvim

Taze gıdanın şifreleri!

Taze gıdanın şifreleri!
Bayat besinler, hastalıklara davetiye çıkartıyor. Bu noktada gıdaların "taze mi bayat mı" olduğunu anlamak için pratik bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu ise püf noktalarını şöyle sıralıyor:
Patates: Kabuğu yeşile dönmüşse zehirlenmeye yol açabiliyor.
Taze fasulye: Alırken bir tane kırın ve 'çıt' sesini duymaya dikkat edin.
Karnabahar- Brokoli: Karnabahardaki kahverengi lekeler ve brokolinin sararmaya başlamış olması taze olmadığına işaret ediyor.
Balık: Karnına parmağınızı bastırın. Eski formuna dönmüyorsa bayattır.
Süt: Süt ve süt ürünleri 4 santigrat derecenin altında muhafaza edilmeli.
Dondurma: Hazır dondurmalarda paketin dışında buz tanecikleri varsa, bu dondurmanın daha önceden eridiğinin ve bakteriyel üremeye açık hale geldiğinin göstergesi.
Et: Parçalara bölünmüş halde satılan etler, fazla sulu ve kanlı, aşırı yumuşamış, ezilmiş, renk değiştirmişse bu tür ürünleri satın almayın.
Tavuk: Tavuk ürünleri çok kısa sürede bakteri ürettiğinden hastalıklara neden olabiliyor. Bu nedenle ürünü alırken göğsüne bastırdığımızda esnek olup eski şeklini almasına, sulu ve gevşek bir görüntüye sahip olmamasına dikkat edilmeli.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.