Bugünkü
Takvim

Garip ama şaşırtan

Senelerce doğru bilinen yanlış uygulamalar hastalıkların kapısını aralıyor. Şaşırtan ise saçıyor. Uzmanlar, 'Yemekten sonra dişleri fırçalamayın, şişkinlik hissedince su için, daha az yemek için daha çok yiyin' diyor

ABONE OL
Garip ama şaşırtan gerçekler
Sağlıklı bir yaşam için bilinen bazı doğrular yanlışları doğurabiliyor. Garip ama doğru olan ise lı yaşamın temelini oluşturuyor. Düzenli beslenmenin sağlıklı olmanın yanı sıra, hastalıklara karşı da kalkan olduğunu belirten uzmanlar garip ama doğru olan şu önerilerde bulunuyor...

* Yemekten sonra dişleri fırçalamayın! Özellikle asitli bir şeyler yiyip içtikten sonra dişlerinizi fırçalamayın. Asitli yiyecek ve içecekler diş minesini yumuşatır ve dişlerinizi fırçaladığınızda asidin yıpratıcı etkilerini güçlendirirsiniz. Yemeklerden 30-60 dakika sonra dişleri fırçalayın.
* Ağırlık kaldır, daha küçük beden giy 65 kilo ağırlığındaki 2 kadından ağırlık çalışan kadın daha küçük beden kıyafetler giyer. Bunun nedeni, yağların ve kasların aynı ağırlıkta olmasına rağmen kasların daha az yer kaplamasıdır.
* Dinlenmek için uyku molaları veriyorsanız kahve için! Japonya'da yapılan bir araştırmaya göre 200mg kafein tükettikten sonra 20 dakikalık kısa bir uyku çekmek kesinlikle daha zinde olmanızı sağlıyor. 20 dakikalık kestirme uykunuz tam da kafein devreye girip zihninizi adonezin moleküllerinden temizlediğinde sonlanıyor. Adonezin molekülleri uyanıklığın ve aktifliğin yan ürünüdür ve adonezin seviyeniz yükseldiğinde kendinizi daha yorgun hissedersiniz.
* Yorulduğunuzda enerji içeceklerinden uzak durun! Enerji içecekleri kahvenin 5 katı daha fazla kafein içeriyor. Fakat yarattıkları etki oldukça kısa sürüyor. Ayrıca enerji içecekleri; kalp atışlarını hızlandırmak, sinir, huzursuzluk gibi kötü yan etkilere sahip.

Daha az yemek için daha çok yemek yiyin!
Acıktığınızda 100 lik bir atıştırmalık bisküvi paketine yönelmek daha iyi bir fikir gibi görünse sonra daha çok acıkırsınız. Eğer ara öğünde fıstık ezmesi, peynir dilimleri ve elma gibi protein ağırlıklı bir besin tercih ederseniz açlık hissetmezsiniz.

Midenizde şişkinlik varsa su için!
Yüksek lif içeren bir diyet programı uyguluyorsanız, vücudunuz daha etkili çalışabilmek için suya ihtiyaç duyar. Suda çözünebilen liflerle karışan su, jel benzeri bir madde oluşturur. Bu jel şişkinlik belirtilerini giderir.

DOĞAL SERİNLİK
* Serinlemek istediğinizde sıcak içecek için! Yapılan araştırmalar, sıcak içecek tüketildiğinde vücudunuzun ısı değişikliğini algıladığını ve ter üretimini artırdığını ortaya koyuyor. Teriniz cildinizin üzerinden buharlaştığında ise doğal olarak serinlemiş oluyorsunuz.
* Karanlıkta uyuyun Geceleri beynimiz vücudumuzu bir revizyondan geçiriyor ve içeride neler olup bittiğine bakıyor. Bunu sağlayan hormonlar karanlık bir odada çok daha aktif çalışabiliyor. Ayrıca aydınlık bir odada uyuyanların obeziteye daha yatkın olduğu gözlemleniyor.
* Anti-bakteriyel sabunlar kullamayın! Üzerinde antibakteriyel yazan sıvı sabunlardan kullandığınızda hastalık riskinizi azaltmış olmuyorsunuz. Bu sabunların sıradan sabunlardan daha etkili olduğunu kanıtlayan hiçbir bulgu yok.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.