Bugünkü
Takvim

Susuzluğa karşı

ABONE OL
Susuzluğa karşı çiğ sebze
Uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutanları en fazla zorlayacak şeylerin başında susuzluk geliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, Oruçluyken susuzluğu daha az hissetmek için iftarda ve sahurda domates, salatalık gibi ler yiyin. Tarçın tansiyonu düzenler." diyor işte Prof. Dr. Ziya Mocan'ın önerileri:

SUSUZLUK ÇEKMEMEK MÜMKÜN
Uzun ve sıcak yaz günlerinde oruç tutanların en büyük sıkıntısı susuzluk. Sahurdan iftara kadar geçen süre iyi değerlendirilirse oruçluyken daha az susuzluk çekmek mümkün. İftarda zeytin, peynir gibi tuzlu yiyecekler yiyebilirsiniz. Sahurda ise az tuzlu yiyecekler tüketebiliriz. İftara sahur arasında soda mineral miktarını yerine koyar, İftarda sulu çorba tüketilmeli. İftar ve sahura büyük bir bardak su ile başlayalım. Yemek sırasında su içmek mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle suyu iftar ve sahur arasında her saat başı birkaç bardak içerek susuzluk giderilebilir. Yoğun magnezyum, potasyum ve lif açısından zengin olan domates yüzde 95 oranında su içeriyor. Hem tok tutar hem de daha az susuzluk yaşanmasını sağlar. Bunun yanı sıra bol miktarda salatalık yenilmeli.

3 LİTRE SU İÇİLMELİ

Su tüketimi Ramazanda en çok önemlidir. Özellikle süresinin uzun ve sıcak günlere denk gelen bu yıla çok dikkat edilmeli. İftar ile sahur arasına 3 litre suy sığdırılmalı. Eğer sudan hoşlanmıyor ise; yarısı su olarak alınır, geri kalan kısmını ayran, çay vb. veya suyun içine limon nane çok az meyve suyu katıp lezzetlendirerek alınmalı. Susuzluğun konsantrasyonu bozacağı, baş ağrısı, halsizlik vb. etkileri ile performansı da etkileyeceği unutulmamalı. Ramazanda tarçın kan şekerini düzenler. Nane yaprakları suyun içerisine katılabilir. Sahurda fazla çay içmek su kaybettiriyor. Bu nedenle çay içimine dikkat etmek gerekiyor. Çok koyu çaylar içilmemeli.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.