Bugünkü
Takvim

Çocuklar büyük tehdit altında

ABONE OL
Çocuklar büyük tehdit altında
Tükettiğimiz birçok gıdada kullanılan en çok çocuk sağlığını tehdit ediyor. Katkı maddelerinin oranı yetişkinlere göre ayarlanıyor, bu doz çocuklara fazla geldiği için sağlıkları tehlikeye atılıyor. Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Toksikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi , bebeklerin 0-3 yaş aralığında katkı maddelerine maruz kalmaması gerektiğini belirtirken "Bebek mamaları, devam sütleri, meyve pürelerinde gibi gıdalarda tatlandırıcı, renklendirici ve koruyucu katkı maddesi var. Bebeklerde katkı maddelerinin kullanılması astım ve kansere yol açabilir" dedi.

AB BU MADDELERİ KULLANMIYOR
Renklendiricilere dikkat çeken Çok "Tartazine (E102) Quinonline Yallow (E104), Sunset Yellow FCF (E110) Allura Red AC (E129) Sodyum Benzoat (E211) gibi katkı maddelerinin ikili olarak kullanılması çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliğine yol açıyor. AB artık bu maddeleri kullanılmıyor" dedi.

Hüsniye ORAL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.