Bugünkü
Takvim

Saç ile ilgili yanlış inançlar

Saç ile ilgili yanlış inançlar
Saç kaybı yaşayanların sayısı gittikçe artıyor. Durum böyle olunca saç ile ilgili doğru bilinen yanlışlar da artıyor. Akademi Saç Terapi Merkezi uzmanı saçla ilgili doğru bilinen yanlışlar hakkında bilgi verdi.

Saçı sık yıkamak saçların daha fazla dökülmesine sebep olmaz. Aksine sağlıklı ve temiz bir saç derisi canlı ve parlak saçların temelidir.

GENETİK FAKTÖRLER

Saçı kazıtmak saç dökülmesine engel olmaz. Kazınan saçın daha az döküldüğü hissi ise saçın çok kısa olması itibariyle dökülen saçların dikkat çekmemesidir.

Saçı örtmek saç kaybı yaratmaz.

Baba kel ise oğlu da kesin kel kalır... Bu bilgi kısmen doğruluk payı taşır. Erkeklerdeki saç dökülmesinin yüzde 90'ı genetik sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bununla beraber genetik özellikler iyiyse saç kaybı yaşanmayabilir.

Saç kaybı testosteron hormonunun yüksekliği ile ilişkilendirmektedir.
Saç kaybını oluşturan temel sebep testosteronun çokluğu değil saç kılıfındaki alıcıların, testosteronun bir takım kimyasal reaksiyonlar sonucu dönüştüğü dihiydrotestosterona duyarlılığıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.