Bugünkü
Takvim

Vücudun direği

ABONE OL
Vücudun direği
nin ana görevi vücudu desteklemek, korumak ve hareket etmeyi sağlamaktır. Kemik, kas, kıkırdak ve liflerden oluşur. Hepsi birbirine bağlı bir şekilde yapılanmıştır. Ağrı, güçsüzlük, şekil bozukluğu, hareket kısıtlılığı, katılık ve eklemlerde sürtünme şikayetleri sık rastlanır. Bu nedenle kendi çekapımızı yaparken şikayetlerimizi fark etmek birinci önceliğimizdir.

KAS-İSKELET ÇEKAPI

Bütün beden yapısını gözden geçirin. Uzuvlarınıza, eklemlerinize, tüm dış yapınıza dikkatlice bakın. Bezeler, şişlikler, incelmeler, kalınlaşmalar, şekil bozuklukları varsa tespit edin.

Gözle tespit ettiğiniz farklılıkların üstünde elinizi gezdirin. Kırıklar, çıkıklar, kaskemik bölgesi üstündeki abseler gibi çeşitli hastalıkları tanıyın. Üstünde bulunduğu uzuvu hareket ettirmeye çalışarak kısıtlılığı araştırın.

Elbisenizi çıkartarak ayna karşısında veya size yardımcı olacak yakınınızın yanında yürüyün. Yürüme sırasında oluşan farklılıkları tespit edin. Bir çok sinir ve omurga hastalığı basit bir yürüyüş testi ile ortaya çıkarılabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.