Tedavisi mümkün

un tedavisi için sigarayı, alkolü ve tuzu bırakın. Onun yerine bol bol spor yapın

Tedavisi mümkün
Hipertansiyon tanısını koymak birinci adım.
Ardından "Bu hastalığın tedavisi nasıl olmalı?" sorusu gelir. Orada da akrabalar, komşular, poliklinik sırasındaki sıradaşlar, beraberinde sırdaşlar, bakkal, tamirci kim denk gelirse devreye girer. Ama Midyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın. Önce bilinen, ispatlı, takibi belli tedavileri uygulayıp beraberinde yardımcı yöntemleri de doktorunuzdan öğrenin.

tedavisinin usulleri nelerdir?
İlaç dışı tedaviler, ilaçlı tedaviler ve operatif tedaviler olarak 3 farklı yaklaşım söz konusudur.

İlaç dışı tedaviler nelerdir? Neden yapmalıyız?

Zayıflayın:
Şişmanlarda tansiyon yüksek olmaya yatkındır.
Sağlıklı kilonuz en fazla kabaca bir hesapla santimetre cinsinden boyunuzun son iki rakamını geçmemelidir. Yani örneğin 168 santimetre boyundaysanız 68 kiloyu geçmemelisiniz. En azından 68 kiloya kadar inmelisiniz.

Alkolü bırakın:
Hipertansiyon hastası olmanıza rağmen alkol alıyorsanız, bindiğiniz dalı kesiyorsunuz. Özellikle kanamalı beyin damar hastalıkları açısından dikkat.

Sigarayı bırakın:
Sigara hem damar esnekliğini azaltır, hem de çeşit çeşit yabancı maddeyle hipertansiyona neden olur.

Egzersiz:
Düzenli hareket sağlam beden için değişmez kuraldır. Fizik aktivite "iyi" kolesterolu artırmakta, kan basıncını ve kandaki yağ miktarını düşürmektedir. Tüm bunlar kalp hastalıklarına yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Düzenli uyuyun:
Düzenli uyumak bir önceki günün yorgunluğunun giderilmesini sağlar.

Stresi kontrol edin:
Stres kan basıncını belirgin olarak artırabilir.
Stresin kontrol altına alınması kan basıncı kontrolünü kolaylaştırır.

Tuz tüketimini azaltın: Fazla miktarda tuz tüketimi hem damar sertliğine katkıda bulunarak hem de damar içindeki sıvı miktarının artmasına neden olarak hipertansiyon gelişmesine katkıda bulunabilir. Günde 1 çay kaşığından daha fazla tuz tüketmeyin.Etiketler:
  • 07 Aralık 2011, Çarşamba

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.