Bugünkü
Takvim

Hamilelere özel doz

ABONE OL
Sağlık Bakanlığı hamilelere, "Adjuvan'' maddesi içermeyen aşı uygulanacağını açıkladı. Bunun için 1 milyon doz sipariş verildi. Aşının bağışıklık yapma gücünü artıran maddeye "Adjuvan'' deniliyor. Bu maddenin hamilelere yan etkisi olduğu belirtiliyor. Türkiye'de şu anda uygulanan aşılarda Adjuvan bulunuyor.

İşte yan etkiler!
Japon uzmanlar domuz gribi aşısının yan etkilerini açıkladı. 22 bin doktor ve hemşire üzerinde uygulanmaya başlanan aşıdan 67 kişi olumsuz etkilendi. 7 kişide ciddi şekilde kusma ve bilinç kaybı, 3 kişide hafif şekilde kusma ve bilinç kaybı gözlendi. 25 kişinin yeni aşı olması sebebiyle hafif şekilde etkilendiği belirtildi. Geri kalan 32 kişinin ise gıda ve ilaçlara alerjisi olduğu veya alerjik astım olduğu için etkilendiği kaydedildi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.