İşte madde madde Libya'da ateşkes anlaşması

İşte madde madde Libya'da ateşkes anlaşması

14.01.2020 20:19

Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde ilan edilen ateşkesi kalıcı hale getirmek üzere Moskova'da toplanan zirvede, taraflar dün akşam bir ateşkes metninde uzlaşmıştı. Darbeci Hafter ise anlaşma metnine imza atmadı. Peki anlaşmada hangi maddeler vardı?


Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde ilan edilen ateşkesi kalıcı hale getirmek üzere Moskova'da toplanan zirvede, taraflar dün akşam bir ateşkes metninde uzlaşmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan ve Türkiye'nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayez el Sarrac, anlaşmaya imza koydu. Ancak masanın diğer tarafındaki isyancı general Hafter, anlaşmayı imzalamak için bu sabaha kadar süre istedi. Rusya, bu sabah Hafter'in imza atmadan Moskova'dan ayrıldığını açıkladı.

RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, Hafter'in UMH ile anlaşmaya olumlu baktığını belirterek, yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Peki ateşkes metninde hangi maddeler var:

1) 12 Ocak'ta yürürlüğe giren ateşkese koşulsuz olarak uyulması

2) Ateşkesin kalıcı olması için bütün saldırgan davranışlara son verilmesi ve askeri gerilimlerin azaltılması

3) İnsani yardımlara erişimin, teslimatının, depolanmasının ve dağıtımının sağlanması

4) Libya'daki BM destek misyonu tarafından öngörülen 5+5 askeri komisyonun üyelerinin belirlenmesi

5) Ulusal Diyalog Konferansı'na katılacak temsilcilerin belirlenmesi

6) Libya içi siyasi uzlaşı yöntemlerinin müzakereler yoluyla belirlenmesi

7) İlk çalışma grubunun toplantısının bu ay yapılması

kalan karakter 1000

Dulqarnein Dulqarnein

Rusya yanlis adimlar atmaya kalkarsa diger aktörlerle meseleyi dengelebilir, reaksyonlari iyice tahmin edin faydali olurmu, bin tane olasi senaryolar icin kafa yorulmali.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2020 23:25
Dulqarnein Dulqarnein

Türkiye Libya ve Rusya, diger muhataplardan daha cok TAVIZ koparmak icin bu dönemi IYICE FIRSATA cevirmeli, Türkiye barisi getirecekdir insallah, söyle yaziyim bir dünya düzeni kurulacak ise ve her ülke bu düzen denilen zincirin halkasi olacak ise, en kücük halkasinin bozuk olmasina tahammülü olamaz, baris gelecek kacinilmaz fakat bu KAOS gecici dönemler uluslar arasi etki güce ermek/genislettirmek pastadan daha cok payi koparmak icin birileri icin firsat oluyor, siddetle bile olsa, TÜRKIYEDE hic bir bosluk brakmamali kendisi doldurmali, öngörü sabir tedbir kararlilik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2020 23:24
Dulqarnein Dulqarnein

"nasrettin hoca ESSEGE ters binmis, biride sormus neden ters bindin ESSEGE? önünü essek bile görür, ARKASINI görme icin ters bindim".... yazilmayani anlatin, anlatamazsaniz ipuclar birakin...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.01.2020 21:18

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.