Twitter'dan ifade özgürlüğüne darbe! Binlerce hesap siyasal nedenlerle kapatıldı

Son dönemlerde Türkiye'ye karşı yaptıkları operasyonlarla dikkat çeken sosyal medya platformu Twitter, Türkiye'den 7 bin 340 hesabı sözde "manipülasyonu engelleme politikalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle" kapattığını açıkladı. Twitter'ın ifade özgürlüğüne darbe niteliğindeki kararına gerekçe olarak, hesapların "AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılmaları," ve "Bu hesaplarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güçlü destek ifade ediliyor olması" gibi yönleri öne sürüldü. Karar, Twitter'ın taraflı tutumunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Giriş Tarihi 12 Haziran 2020, 14:15 Güncelleme 12 Haziran 2020, 17:07
Twitter’dan ifade özgürlüğüne darbe! Binlerce hesap siyasal nedenlerle kapatıldı

Twitter'ın yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yanı sıra Çin ve Rusya'dan da "devlet bağlantılı bilgi yayma faaliyetlerine" karıştığı gerekçesiyle toplam 32 bin 242 hesabın platformdan çıkartıldığı belirtildi.

ERDOĞAN'A DESTEK VEREN KİŞİLERE ENGEL!
Açıklamada, "Bu ağın teknik göstergeleri ve hesapların davranışlarına dayanarak yaptığımız analizlerde, sahte ve ele geçirilmiş hesapların, AK Parti yanlısı siyasi söylemlerin yayılması için kullanıldığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlü destek verdiği görülmüştür. Bugün 7 bin 340 hesabı arşivlerde ifşa ediyoruz" denildi.

Twitter, söz konusu hesapların belirlenmesiyle ilgili araştırmanın Avustralya Strateji Politikaları Enstitüsü (ASPI) ve Stanford İnternet Gözlemevi (SIO) ile birlikte yapıldığını aktardı.

HESAPLARIN KAPATILMA NEDENLERİ DİKKAT ÇEKİYOR!
Twitter tarafından verilen kararın gerekçeleri dikkat çekiyor. Hesapların, Twitter'ın iddiasına göre "kurallara aykırı" davranışları şu şekilde sıralanıyor:

  • AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine siyasi söylemi kuvvetlendirmek amacıyla kullanılmaları
  • Bu hesaplarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güçlü destek ifade ediliyor olması.
  • HDP'yi eleştiren ve terörizm ile ilişkilendirmeye çalışmak.
  • CHP'yi eleştirmek
  • Türkiye'nin Suriye'ye müdahalesini desteklemesi
  • Barış Pınarı Harekatı'nın uluslararası meşruiyetini artırmak
  • 2017'deki Erdoğan'ın gücünü artırdığı Anayasa Referandumuna destek vermek
  • Türkiye'nin Suriye, Libya ve Katar ile ilgili dış politikasını desteklemek

TARAFLI TUTUMU ORTAYA ÇIKTI!
Sosyal medya platformu Twitter'ın, belirli bir siyasi parti ve devlet başkanına destek ifade eden içerikleri ve hesapları kapattığını duyurması, ifade özgürlüğü konusundaki taraflı bakışlarını net olarak ortaya koyuyor.

TEKNİK DEĞİL SİYASİ KARAR!
Ayrıca raporda geçen ifadeler konunun teknik bir husustan çok, siyasi bir bağlamda ele alındığını da açıkça ortaya koyuyor. Stanford'un Twitter'ın Türkiye'de kapattığı hesaplara meşruiyet sağlama girişimi raporda kullanılan ifadelerden dolayı bir itirafa dönüşüyor. Stanford, Twitter'in Türkiye'de belirli bir siyasi söylemi ifade etmeyi, desteklemeyi sansürlemeye başladığını açıkça ifade ediyor.

TÜRKİYE KARŞITI OPERASYON SÜRECEK Mİ?
Bu bakımdan, bu sansür operasyonunun devamının da geleceği tahmin edilebiliyor. Twitter bu kapsamda askıya aldığını duyurduğu 7 bin 340 hesabı ve içeriklerini de ifşa ettiğini duyurdu.

Bu hesap kapatma operasyonu süreciyle alakalı olarak, hesapların hangi metotla tespit edildiği konusu muğlak ifadelerle belirtilirken bir hashtage yazmanın hesap kapatılma nedeni olduğunu belirtmesi de ilginç hususlardan biri.

AK PARTİ GENÇLİK KOLLARI İDDİASI
Rapordaki diğer ilginç bir iddia bu hesapların AK Parti Gençlik Kollarıyla ilişkili olması ve devlet/hükümet tarafından organize ediliyor iddiası. Bu iki hususta da raporda hiçbir bilimsel veri yada teknik kanıt ortaya konulmuyor. Tamamen siyasi söylem olarak raporda her alan bu ifadeler Stanford Üniversitesi'nin raporlarındaki bilimselliği de sorgulamak anlamına geliyor.RAPORU HAZIRLAYAN EKİPTE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER!
Raporu hazırlayan ekipte, Stanford'da görevli Fazıl Alp Akış ile Ayça Alemdaroğlu isimleri de yer alırken, Alemdaroğlu'nun sosyal medya hesabında Avrupa'daki PKK sempatizanlarına destek veren bazı paylaşımlar yapması, ayrıca FETÖ firarisi Aykan Erdemir gibi isimleri de "retweet" etmesi dikkati çekiyor.SABAH YAZARINDAN TOKAT GİBİ CEVAP: GERÇEKÇİLİK KRİTERİNİZ BU MU?
Raporu hazırlayan ekipte yer alan Fazıl Alp Akış, Twitter hesabından "İkinci olarak da, Twitter'ın AKP yanlısı düşünceler paylaşan hesapları kapattığını söylemek gerçekçi olmaz. Nitekim, çok sayıda böyle hesap mevcut. Dolayısıyla kapatılma kriterinin bu olmadığı kanaatindeyim Saklı Bey." ifadelerini kullandı.

Sabah Gazetesi yazarı Hilal Kaplan, söz konusu ifadelere "Mevzuyu "Aktrol hesaplar kapatıldı" diye duyurdunuz; "gerçekçilik" kriterinize göre bu ne demek? +Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonuna destek verenler bile "sahte gündem" oluşturuyorsa, kapatılamayacak hesap yok demektir Siz yine "ifade özgürlüğü" falan devam edin tabi.." şeklinde yanıt verdi.

DİJİTAL SATIŞ ARACILARI BİLE "SİYASİ OLUŞUM" OLARAK GÖSTERİLDİ!
Twitter, sosyal medyada dijital satış yapan ve her siyasi partinin, dizinin, kanalın, markanın hatta parasını veren herkesin kullanımına yönelik TT yapan sistemler satan kanalları dahi "siyasi oluşum" olarak gösterdi. İsteyen her kesimin bu aracılara erişip hizmet alabileceği bilinirken, sadece belirli hesapların hedef alınması, olayın siyasi bir operasyon olduğunun kanıtı. Evlenme teklif edenlerin dahi rahatlıkla satın alabileceği bu sistemleri bir siyasi partiye mal edip, diğer siyasi partileri anmamak raporun yanlı olduğunun en bariz örneklerinden biri.

İŞTE SÖZ KONUSU RAPORUN EKİBİNDE YER ALAN İSİMLERİN DİKKAT ÇEKEN PAYLAŞIMLARI: