Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Teknoloji
  • 24.08.2019 00:53
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 24.08.2019 00:53
ABONE OL

'ta bunu yapıyorsanız dikkat! Aslında herkes yanlış biliyor

Sosyal medya devi ile ilgili ortaya dikkat çeken bir iddia atıldı. Facebook'un, kullanıcılarına verilerini kontrol etme hakkı veren ‘’ özelliğinin aslında hiçbir şey silmediği iddia edildi.

Facebook'ta bunu yapıyorsanız dikkat! Aslında herkes yanlış biliyor

Facebook'ta yer alan "geçmişi sil" özelliğinin aslında hiçbir şey silmediği iddia ediliyor. Yeni özelliğin, kullanıcının Facebook dışındaki sitelerde takip edilmesi özelliğini devre dışı bırakabilmesini sağladığı açıklanmıştı.

GEÇMİŞ SİLİNİYOR MU?

Teknoloji haberleri paylaşan Mashable internet sitesi ise Facebook bu özelliği kullanırken, Facebook sunucularından hiçbir geçmişi silmeyeceğini sadece kullanıcının hesabından veri bağlantısının kesileceğini yazdı.

Bu yeni özelliğe göre kullanıcılar takip etme özelliğini devre dışı bırakarak, Facebook'un kendilerini Facebook dışında takip ederek 'hedefli reklam' göndermesini engelleyebiliyor. Daha önce kullanıcının kendi bilgilerini Facebook'un hangi web sitelerine veri gönderdiğini görmesi imkânsızdı. Yeni özellik, kullanıcılara, Facebook'un kullanıcının verilerini paylaştığı şirketlerin listesini ve kaç defa paylaşıldığını gösteriyor.

Habere göre, Facebook bu özelliğin adını 'geçmişi sil' olarak duyursa da kullanıcı bilgilerinin Facebook sunucularından tamamıyla silinmesi mümkün olmuyor. 'Geçmişi sil' özelliği ilk önce Güney Kore, İrlanda ve İspanya'da kullanıma sunulacak.