;

Türk yapımı füzeler yolda

Alçak ve orta irtifa hava hava savunma füze sistemleri ana yükleniciliğinde yurt içinde geliştirilecek.

Türk yapımı füzeler yolda
'dan yapılan açıklamaya göre, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olan alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemlerinin milli olarak geliştirilmesini sağlayacak sözleşmeler, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı adına Müsteşar Murad Bayar, ASELSAN adına Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Memişoğlu ve Genel Müdür Cengiz Ergeneman, alçak irtifa hava savunma füze sistemi için 278 milyon 371 bin 118 lira ve 193 milyon 59 bin 102 avro; orta irtifa hava savunma füze sistemi için de 250 milyon 720 bin 295 lira ve 132 milyon 113 bin 714 avro tutarındaki sözleşmelere imza koydular.

Alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemlerinin radarlar, atış kontrol sistemleri, komuta kontrol sistemleri ve haberleşme sistemleri gibi yer sistemlerinin tümü, ana yüklenici ASELSAN tarafından geliştirilecek. Projelerde ROKETSAN füzeden sorumlu alt yüklenici olarak görev alacak. Füzelerde kullanılacak arayıcı başlıklar ve veri linkleri de ASELSAN tarafından geliştirilecek.

SAVUNMA SANAYİSİ ÇAĞ ATLAYACAK

ASELSAN tarafından geliştirilecek alçak ve orta irtifa hava savunma füze sistemleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri güncel teknolojiye ve yüksek etkinliğe sahip hava savunma sistemlerine sahip olacak, aynı zamanda sistemlerin yurt içinde geliştirilmesi ve üretilmesi sayesinde hem maliyetlerde tasarruf sağlanacak hem de kaynakların yurt içinde kalması sağlanacak. Böylece Türk savunma sanayiinin ulaştığı teknolojik düzey daha ileriye taşınacak ve TSK'nın ihtiyaçlarının yurtiçi olanaklarla karşılanma düzeyi artacak.

ASELSAN, 20 yıl önce Stinger füzesinin ortak üretim programı ile başladığı, daha sonra Kaideye Monteli Stinger (KMS) Sistemi projesi ile devam ettiği hava savunma alanındaki faaliyetlerini, geçtiğimiz yıllarda Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi'ni (HERİKKS) ve KALKAN Hava Savunma Radarını geliştirerek sürdürdü.

ASELSAN halen SSM ile imzalamış olduğu sözleşmeler kapsamında TSK için 35 mm'lik Kundağı Motorlu Hava Savunma Topu ve Ateş İdare Cihazını geliştiriyor; ayrıca, TSK envanterinde mevcut 35 mm'lik Çekili Hava Savunma Toplarını modernize ediyor.

ÜNİVERSİTE VE KOBİ'LER AKTİF OLARAK YER ALACAK

Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin 15 Haziran 2010 tarihinde yaptığı toplantıda alınan karar uyarınca yürütülen müzakereler neticesinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda başlatılan alçak ve orta irtifa hava savunma sistemleri kapsamında hazırlanan sözleşme imzalandı. Hava savunma projeleri, füze kısmı ROKETSAN alt yükleniciliğinde olmak üzere, yurt içi geliştirme yoluyla gerçekleştirilecek.

Proje çalışmalarına üniversiteler, araştırma kuruluşları ve KOBİ sanayi kuruluşlarının aktif katılımı da planlanıyor. Açıklamada, ''Böylelikle Türk Silahlı Kuvvetleri son teknolojiye ve yüksek etkinliğe sahip milli hava savunma sistemlerine sahip olurken, güdümlü füzelerde sanayimizin ulaştığı teknolojik yenilik ileri bir aşamaya taşınmış olacaktır'' denildi.
Etiketler: ,
  • 22 Haziran 2011, Çarşamba 20:41

kalan karakter 1000

mete soydan mete soydan

bizi yabancı güçler tehtitmi ediyor füze yapmayın diye anlamak mümkün deyil . yıldırım füze zini yapalı 7 sene geçmesine raman daha üzerine koyamadık..hani nerde torosun j serisi hani .yılardır milleti avttular yıldırımın da j serisin den bahsettiler hani..koskaca aselsan be bukadar bukuk be milletimizin vergileriyle kuruldu tüyü bitmeşiş yetimlerin vergileriyle kuruldu ayıp be hala ufacık ufacık bir cirit füzesiyle övünüyorlar .bak komşularımıza iran olsun pakistan olsun avrupalılar amerikalılar uzak dogu hepsi bizden bin kat ilerde iranın şahap füzesi 2250 km ye nokta atışı yapıyor . bizimkiside yıldırım 225 km ye gidiyor ama oda nokta atışı deyil hedefi bulamıyor işte oralara düşüyor..

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 21.11.2011 01:49
dess dess

arkadaşlar kendi füzemizi-tankımızı-topçu-tankımızı-insansız hava aracını-zırhlı taşıma araçlarını-savaş gemisini-karakol botlarını-radarını-savaş helikopterini-tim taşıma helikopterini-uydusunu ki askeride dahil-silahını- insansız 2 füzeli helikopter-deniz altısının azda olasa teknolijiyi alıyoruz şimdilik deniz altında-ve torpidosunu-uçak ve tank helikopter vs yazılımlarımızı.
evet bunları kendimiz yapıyoruz teknoloji olarakta son nesil teknolojide evet bazıları %100 degilde % 80 üretimini biz yapıyoruz ama biz yapıyoruz belki füzelerde çeşit daha az ama teknolojiyi artık oluşturduk kadameli olarak sırayla üretiyoruz.
iran bunların kaçtanesini yapıyor ve kaçıncı yıl teknolojisiyle bunları bi araştıralım inanın türkiye güçlü...

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 14.07.2011 20:39
McCeNe McCeNe // İSTANBUL

Aselsan Firmanı Gerçekten İyi bir firma
olduğunu bir kez daha kanıtladı!

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 12.07.2011 11:19
METESOYDAN METESOYDAN

selam arkadaşlar şimdi size füze nin öneme nedemek bakın kendi milli füze si olmayan bir devlet tıpkı tabançasız tüfeksiz avcıya ben zer. hele bizim hele bizim gibi avcı ve savaşçı türk milleti varken bizim füze sahibi olmamızı istemezler herzaman engeller çıkarırlar işta ancak böyle küçük çapta ortamenzil alçak inti faya sahip füze yapmamıza müsade ederler onuda denetliyerek ve az sayıda sırlı olar müsade ederler çünki bilirlerki türk milletti böle uzun kıtalar arası füzelere sahip olursa bu savşçı millet . korkarlar birgün dünyanın yeniden hakimi biz olacagımızı bilirler .. oyüzden hep böle bizi aç miraç çileli ayleler geçim ve derdi zorkoşullar altından 10 yıllardır yaşadıgımızı bilirler ve bizi devamlı gözlerler tüm kapıları üzerrimize kapatırlar ve ölmüyücek kadar sadece karnımızı dyuracak kadar yaşamımıza müsade ederler sayın arkadaşlar .. onun içindir ki çok gizli olarak uzun ve kıtalar arası muhakkak füze ve silah larımızı illa ki geliştirmek zorunda yız bakın bizim topraklarım

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 04.07.2011 23:17
başarı başarı

Taşıma su ile değirmen dönmez. kendimiz yapalım başkasına ihtiyaç duymayalım .

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 01.07.2011 14:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.