Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Teknoloji
  • 21.10.2009 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.10.2009 16:30
ABONE OL

İnternet kullanıcılarına önemli uyarı

PC'mizi zararlılardan korumak giderek zorlaşıyor: İşte internette ortaya çıkan yeni bir salgın daha...

Bugünlerde gezindiğiniz web sitelerine dikkat edin! - Gereği sizin için düşünülmediyse tabi. Zira uzmanların bildirdiği kadarıyla; iki binin üzerinde resmi internet sitesinde, ziyaretçileri kötü sürprizler bekliyor.

ScanSafe güvenlik müfettişi Mary Landesman, internet kullanıcılarını kitlesel bir salgın tehdidine karşı uyardı. Bunu "çirkin bir solucan (worm) tenekesi" olarak nitelendiren Landesmann salgının, tedavi sürecini karmaşıklaştıran bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

ScanSafe yetkilisi, 'Gumblar' adıyla tanınan bir önceki salgının, bilgisayar kullanıcılarını, farkettirmeden kötü niyetli yazılımlar barındıran sunuculara yönlendirdiğini; tedavi için bir kaç alan adını kapatmanın yeterli olduğunu açıkladı.

Peki ama yeni salgının farkı ne?

Ancak bu seferki yazılımların ziyaret edilen sitelere 'gömülü' halde oldukları ve sunucudaki dosyalarla yer değiştirerek saklandıkları için, tespit edilmelerinin güç olduğunu; bunun site yöneticilerinin yanısıra, kendilerini de endişlendirdiğini söyledi.

'Black-hat' olarak bilinen arama motoru optimizasyon yönteminden kuşkulandıklarını belirten Landesmann, Gumblar'ın forumları tarayan RSS okuyucular aracılığı ile yayılabildiğini hatırlatarak; PHP tabanlı kötü yazılımların, gündel durumda olmayan Adobe Reader, Flash ve Microsoft dosyalarındaki açıkları kullanarak sisteme sızdıklarını sözlerine ekledi... Öyle görünüyor ki; sonunda virüslerle yaşamayı öğrenmemiz gerekecek.