Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Spor
 • 15.07.2020 17:12
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 15.07.2020 17:30
ABONE OL

'dan son dakika açıklaması | 5 oyuncu değişikliği hakkında flaş karar

'dan son dakika açıklaması... FIFA, Kovid-19 salgını nedeniyle takımlara verilen 5 oyuncu değişikliği hakkının 2021 sezonunun sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. FIFA, koronavirüs salgını dönüşünde kulüplerin rotasyonlarını daha verimli kullanabilmeleri ve sakatlık riskinin önüne geçilmesi için bu kararın alındığını ve kuralı kullanmakla her federasyonun kendi ligiyle ilgili kararı vermekte özgür olduğu belirtti.

Tüm dünyayı saran koronavirüs salgını nedeniyle uzun bir süre neredeyse tüm ligler durmuş ve futbola ara verilmişti. Salgının kontrol altına alındığı ülkelerdeki normalleşme süreci devam ederken; futbol da bir süre önce yeniden start aldı.

Salgın sürecinde idmanlarına devam edemeyen futbolcuların sakatlıklarını önlemek amacıyla FIFA; 3 oyuncu değişikliği kuralını değiştirerek takımların 5 oyuncu değiştirebileceklerini belirtmişti.

2020-21 SEZONUNA KADAR UZATILDI

FIFA, yaptığı açıklama ile daha önce bu sezon sonuna kadar geçerli olacağını belirttiği kuralın süresini uzattığını duyurdu. FIFA, takımlara verilen 5 oyuncu değişikliği hakkının 2021 sezonunun sonuna kadar uzatıldığını açıkladı.

EN ÇOK BAŞAKŞEHİR KULLANDI
Süper Lig'de yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını arasından sonra uygulanmaya başlanan 5 oyuncu değişikliği hakkını en fazla kullanan takım lider Medipol Başakşehir oldu.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB) FIFA'nın Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen liglerde oluşabilecek fikstür yoğunluğu yüzünden takımlara bir maçta 5 oyuncu değişikliği hakkı verme önerisini kabul edince, Türkiye Futbol Federasyonu da (TFF) talimat düzenlemesi yaparak sezonun kalan bölümü için bu uygulamayı devreye aldı.


   Süper Lig'de 27. haftadan itibaren uygulanan yeni oyuncu değişikliği kuralı doğrultusunda takımlar 6 hafta boyunca 438 oyuncu değişikliği hakkı kullandı.

   Takımlar 28. haftada 81 oyuncu değişikliğine giderken, bu sayı 31. haftada 67'de kaldı. Ligde 6 haftalık süreçte en fazla oyuncu değişikliğini yapan lider Medipol Başakşehir'da teknik direktör Okan Buruk, 28 kez oyuna müdahale etti.

   Medipol Başakşehir'i 27'şer değişiklikle BtcTurk Malatyaspor ile Göztepe takip etti. Hes Kablo Kayserispor'un sadece 21 değişiklik yaptığı ilk 6 haftada Frapot TAV Antalyaspor, Aytemiz Alanyaspor, Fenerbahçe ve İttifak Holding Konyaspor'un değişiklik sayısı 22'de kaldı..

   FENERBAHÇE HİÇBİR MAÇTA YAPMADI
   Süper Lig'de geride kalan 6 haftalık süreçte Fenerbahçe hiçbir müsabakada 5 oyuncu değişiklik hakkını kullanmadı. Medipol Başakşehir ile BtcTurk Yeni Malatyaspor ise tüm maçlarda en az 4 değişikliğe gitti.