Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Spor
  • 31.10.2019 15:34
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 31.10.2019 15:39
ABONE OL

İşte 'nin planı! Sayı böyle düşürülecek

Başkanı Nihat Özdemir'in açıklamalarının ardından gözler yeniden na çevrildi. severlerin itirazlarına rağmen TFF bir kez daha "yabancı sınırını düşüreceğiz" derken, yeni kural ile ilgili de detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Türkiye'de futbolun gündemi yeniden yabancı kuralı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, dün yaptığı açıklamayla yabancı sınırının değişeceğini bir kez daha yineledi.

ŞENOL GÜNEŞ'İN DEDİĞİ GİBİ OLACAK
Mevcut kurala göre; Süper Lig ekipleri 14 yabancı oyuncu transfer edip, bu futbolculardan 12'sini maç kadrosuna alabiliyor. TFF'nin bu sayıyı, Şenol Güneş'in daha önce açıkladığı gibi önce 10'a sonra yıllar içinde 9'a ve 8'e indireceği öğrenildi.

Süper Lig'de hemen hemen her takımın kadrosunda 14 yabancı oyuncu bulunuyor ve birçok futbolcunun sözleşmesi de uzun süreli. Federasyon, bu sebepten dolayı kuralı yıllara yayarak kademe kademe değiştirecek.

Nihat Özdemir, dün konuyla alakalı şu açıklamayı yaptı: "Plan program dahilinde yabancı sayısını düşürmeyi düşünüyoruz. Ama bunu bir günde değil, belli program içinde yapacağız. Bunu Kulüpler Birliği ile beraber yürütmeyi amaçlıyoruz."

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ise 14 yabancı kuralıyla ilgili şunları ifade etmişti: "Uygulanan bir sistem var. Transferler yapılmış, hadi kaldır diyemezsin bunu. Yavaş yavaş olacak. 14 yabancı bu sene kalsın dedim ben. Şu anda 14 yabancıyı almışlar, hadi kaldır diyemezsiniz. 14 yabancıyı Avrupa'da kullanabilirsiniz ama Türkiye'de mesela önce 10 oynayacak, sonraki sene 9'a, sonraki sene 8'e indireceksiniz."