Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 18.11.2015 Gazete
ABONE OL

YPG ayarı

G20 bitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmesinde ABD Başkanı'na çok önemli mesajlar verdi: Suriye'ye gönderilen silahlar PKK'dan çıkarsa YPG'yi vururuz."

YPG ayarı
G20 Liderler Zirvesi sona erdi. Tarihe geçen zirvenin perde arkasında ise Türkiye tüm dünyaya önemli mesajlar verdi. Buna göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, zirvede 70 dakika süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede terör örgütü PKK'nın Suriye'deki kolu olan PYD gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'ya "PYD, PKK'nın Suriye kolu. PYD'ye silah verirseniz bu iş yürümez" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan; PYD'ye DAEŞ ile mücadele kapsamında verilen silahların, PYD'nin askeri kanadı YPG üzerinden terör örgütü PKK'ya geçebileceği uyarısında bulunarak, "Suriye'ye gönderilen silahlar PKK'dan çıkarsa YPG bizim için meşru hedef haline gelir. Vururuz" mesajını verdi. Obama'nın Erdoğan'a yanıtı ise "Hassasiyetinizin farkındayız. Biz silahların PKK'nın eline geçmemesi için elimizden geleni yapıyoruz" oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üzerinde durduğu bir diğer nokta ise PYD'nin Fırat'ın batısına geçme çabaları ve Suriye'nin kuzeyindeki kantonları birleştirme girişimi oldu. Erdoğan, "PYD, Suriye'nin kuzeyinde fiili bir durum yaratmamalı" mesajı verdi. İki lider Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve Suriye'nin geleceğinde Esed'e yer olmaması konularında tam mutabakat ortaya koydular" dedi.

PUTİN'E DE İLETİLDİ...
Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin arasındaki görüşmede de Suriye meselesi gündeme geldi. Rusya'nın Esed ile ilgili pozisyonunda değişim gözlendiği ifade edilirken, üst düzey bir isim, "Rusya 'Esad mutlaka kalmalı' diye ısrar etmiyor. Ama İran bu konuda daha farklı. Rusya'nın tavrında bir takım değişiklikler olabilir. Rusya'nın Esed'le ilgili hesapları İran kadar angaje değil" değerlendirmelerinde bulundu.


GÜLEN UYARISI
Fethullahçı Terör Örgütü de (FETÖ) zirvede gündeme geldi. TAKVİM'e değerlendirmelerde bulunan bir başka üst düzey isim ise ulusal güvenlik tehdidi olan paralel yapının başta Obama olmak üzere tüm görüşmelerde ana gündem maddesi olduğunu söyledi. Söz konusu isim "Cumhurbaşkanımız tüm görüşmelerinde bu yapının nasıl çalıştığını, nerelerde organize olduğunu tüm muhataplarına anlattı. Bu yapıya kesinlikle fırsat verilmemesi gerektiğine dikkat çekti. FETÖ terör örgütüne karşı da kararlı ve ortak mücadele istedi" dedi.

MEHMET ALİ BERBER