Bugünkü
Takvim

TBMM Dışişleri Komisyonundan 'e kınama

TBMM Dışişleri Komisyonu, 'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayan bildiri yayınladı.

  • Siyaset
  • 19.07.2014 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 19.07.2014 17:04
ABONE OL
Meclis'ten İsrail'e kınama
TBMM Dışişleri Komisyonu partiler tarafından ortak kaleme alınan bir bildiriyle 'in Gazze'de gerçekleştirdiği sivil halka yönelik katliamı kınadı.

TBMM Dışişleri Komisyonu, "İsrail'in Gazze'de Gerçekleştirdiği Sivil Halka Yönelik Katliama İlişkin Ortak Bildiri" yayınladı. Bildiride İsrail'in 8 Temmuz günü başlattığı füze saldırıları ve sonrasında devreye soktuğu deniz destekli kara ve hava harekâtı sonucunda bugüne kadar, aralarında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğu ve çoğunluğu sivil olan 300'ü aşkın Filistinli'nin öldüğü, 2000'den fazla masum sivilin yaralandığı belirtildi.

Bildiride "İsrail'in insanlık vicdanına ve uluslararası hukuka tümüyle aykırı, devlet terörü niteliğindeki bu saldırıları, bölgede yaşanan insanlık trajedisini daha da derinleştirmiştir. Gazze'de yaşananlar, Türkiye'de derin bir infial uyandırmıştır" denildi.

Bildiride, her geçen saatin, yıllardır abluka ve kısıtlamalar altında, son derece zor şartlarda hayatlarını sürdürmeye çalışan, Gazze'deki masum Filistin halkına, daha çok ölüm ve sefalet getirdiği, söz konusu trajediye uluslararası kamuoyunun duyarsız kalışının insanlık vicdanını derinden yaraladığı kaydedilerek şöyle denildi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu olarak,

1) İsrail'in meşru devlet anlayışıyla bağdaşmayan, Filistin halkına yönelik, uluslararası hukuku ve en temel insan haklarını ayaklar altına alan söz konusu saldırılarını ve çocuk, kadın demeden sivil halka yönelik gerçekleştirmekte olduğu katliamı şiddetle kınıyoruz.

2) a) İsrail'in, başta Gazze olmak üzere, Filistin topraklarına ve Filistin halkına, uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayarak yürüttüğü askeri harekâtın ve katliamın derhal durdurulmasını;

b) Taraflar arasında sürdürülebilir bir ateşkes için görüşmelerin en kısa sürede başlatılmasını;

c) Son dönemde gözaltına alınan Filistinlilerin, İsrail'in 2011 ve 2012 yıllarındaki taahhütleri çerçevesinde serbest bırakılmasını;

d) Acil insani yardımlar başta olmak üzere, Gazze dâhil, işgal altındaki Filistin topraklarına yönelik ulaşımın serbestleştirilmesini teminen, tüm engel ve ambargoların derhal kaldırılmasını talep ediyoruz.

3) Uluslararası toplumu, İsrail'in saldırganlığına karşı duyarlılığını gösterecek güçlü tepkileri vermeye, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler Teşkilatı olmak üzere, NATO, Avrupa Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı, Arap Ligi ve ilgili tüm uluslararası örgütleri, bu saldırıların ve katliamın durdurulması için acil olarak harekete geçmeye davet ediyoruz.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu olarak; Filistinli kardeşlerimizin acılarını paylaştığımızı, onların her zaman yanında olduğumuzu ve bundan sonra da olacağımızı, Gazze'de sürdürülebilir bir ateşkesin tesisi yönündeki yoğun gayretlerimizi ve bu zorlu dönemde Filistinli kardeşlerimize sağladığımız güçlü desteği arttırarak devam ettireceğimizi tekrar ifade ediyoruz

kalan karakter 1000

h h

lanet olsun kan dökenlere, haksızlık yapanlara...ALLAH'IN gazabı üzerlerine yağsın. lakin aynı tepkileri lütfen IŞID ve benzeri terör örgütlerine, taşeronlara da gösterelim. o zaman israe
l filistine dokunamaz bile... çifte standart yapmayalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.07.2014 17:32

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.