Bugünkü
Takvim

Neo tavır

Münih Mahkemesi, 8'i Türk'ü öldüren Neo-Nazilerin örgütü 'nun davasını izlemek isteyen leri salona almama kararı aldı... Bu davranış, büyük tepkilere neden oldu

ABONE OL
Neo tavır
, skandal bir karara daha imza attı... Ülkede 8'i Türk, 10 kişiyi öldüren ırkçı Neo-Nazilerin kurduğu örgütünün 17 Nisan'daki davasını izlemek isteyen Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'na, "Olumsuz" cevap veren mahkeme, dün Türk medyasının da salonda olmayacağını açıkladı.

BAŞVURU YALANI
50 farklı medya listesinde hiçbir ye yer vermeyen mahkeme yetkililerine büyük tepki oldu. Mahkeme bunun nedenini, "Gelen başvuruların zamana göre sıralanması" diye açıklarken, aynı zamanda yapılan başvuruların arasında çok fark olmasını ise açıklayamadı.

HERKES ŞAŞIRDI
2. listede ise toplam 10 Türk ajans ve gazetesi yer aldı. Ancak hiçbir gazeteci, duruşmayı şimdilik salondan izleme hakkına sahip olamadı. Alman Ajansı DPA da konuyla ilgili, "Türk basınına sabit yer ayrılmadı" başlıklı bir haber yayınladı. Bu uygulamanın kabul edilemeyeceğini belirten Alman basın mensupları, bu ilginç kararı duyduklarında, büyük şaşkınlık yaşadıklarını söyledi.

O KATİLLE YÜZLEŞECEĞİM
NSU'nun ilk kurbanı Enver Şimşek'in kızı Semiya Şimşek, mahkeme için özel hazırlandığını söyledi. Semiya Hanım, "Beate Zschaepe ile yüzleşeceğim ortamda eşime ihtiyaç duyabilirim. Ancak onun bile oturuma alınmayacağından endişe ediyorum" dedi.

* Münih Eyalet Mahkemesi Başkanı , bu soruna çözüm bulmak için çabaladıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Tabii bu açıklama, inandırıcı bulunmadı.

Rahmi TURAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.