Bugünkü
Takvim

Akdeniz resti

BM toplantısı için 'a giden Başbakan Erdoğan, net konuştu: Akdeniz'de petrol aramaya başlıyoruz... Askeri, fırkateyn ve jetlerle bölge kontrolümüz altında

ABONE OL
Homeros ablukası
Başbakan Tayyip Erdoğan, Rumlar'ın İsrail'le birlikte Akdeniz'de sondaj çalışmalarına başlamasıyla ilgili 'a hareketinden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, sadece Akdeniz değil, - görüşmesi ve füze kalkanıyla ilgili de açıklamalar yaptı:

* AKDENİZ: Güney Kıbrıs'ın İsrail veya Yunanistan ile burada ekonomik bölge ilan etmek suretiyle sondaj çalışmasına başlamış olması, bizim de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile bu adımı atmamızı sağladı. Daha önce belirttiğim gibi, çok kısa bir süre içerisinde biz de bu çalışmaları başlatacağız. Bu hafta olması mümkündür. Münasır ekonomik bölge olarak ilan ettikleri yerde farklı çalışmalarımız da var.
Gerek askeri, gerek fırkateynlerimiz, gerek hava kuvvetlerimiz ile bölge sürekli kontrol altında. Böyle bir adımı atmalarının doğru olmadığını daha önce kendilerine de iletmiştik.

* MİT'İN GÖRÜŞMESİ:
Muhalefet devlet ve hükümeti bile ayıramıyor. Anamuhalafet partisi ve muhalefet, siyasi terimleri iyi öğrenemediği için sıkıntı yaşıyoruz. Hükümet olarak bu görüşmeleri yapmadığımızı söyledim ama devlet olarak bu görüşmeleri yaptığımızı söylediğim parlamento kayıtlarından görülür. Ben 'hükümetin görüştüğünü kanıtlamazsanız şerefsizsiniz' dedim. Benim özel temsilcim olarak giden Hakan Fidan, görüşmeye gittiğinde müsteşar yardımcısıydı.

KOYUN GÜDEMEZLER
Yani devlet görevlisiydi. Her zaman söylüyorum, üç beş koyun gütmemiş insanlar siyaset yapamazlar. Önce hükümet nedir, devlet nedir bir öğrensinler.

* NATO KALKANI: Füze kalkanı konusunda da çok ciddi bir dezenformasyon var. Biz bir NATO ülkesiyiz. Kürecik'te daha önce böyle bir NATO üssü var mıydı? Vardı. Yine kuruluyor bu üs. Diyorlar ki, bu İsrail'i korumaya yöneliktir, bu İran'a yöneliktir. Ama İsrail NATO üyesi değil ki! Bu füze kalkanı değil radar üssüdür.

TÜRKİYE TEHDİT ETTİ
İngiliz Telegraph gazetesi, Türkiye'nin, Rumlara Dönem Başkanlığının verilmesi halinde AB ile ilişkilerini dondurmakla "tehdit ettiği"ni belirterek, bu yöndeki beyanların, AB-Türkiye bağlarında "yeni bir düşük nokta" işaret edebileceğini de yazdı. Gazete ayrıca, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın KKTC ziyareti sırasında yaptığı uyarılarla çok net bir mesaj verdiğine dikkat çekti. Dünyanın en önemli gazetelerinden New York Times da, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne karşı sert tedbirler alacağını yazdı.

PLATFORMA SALDIRI OLABiLiR
Rum lideri Hristofyas'ın, ilan ettikleri 'Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) yer alan 12. parsellerdeki doğalgaz yataklarıyla ilgili bir dosyayı Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'e ilettiği belirtildi. Bir AB diplomatı, "Türkiye'nin sondaj platformuna saldırı düzenleyerek AB sürecine ölümcül darbe vurma beklentisi olabilir" dedi.

DAVUTOĞLU'NDAN İSRAİL'E TEPKİ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Birleşmiş Milletler'de gerçekleşen Teröre Karşı Uluslararası Mücadele Sempozyumu'nda, konuşma sırası İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'a gelince salonu terk etti. Daha sonra kürsüye çıkan Davutoğlu, "PKK'nın pek çok ülkede, özellikle Avrupa'da önemli bir yapısı var. Bu tolere edilemez" dedi.

kalan karakter 1000

StanteaR StanteaR

ab ekonomisi bir bir çöküyor.bakın yunanistan daha sonra portekiz ispanya almanya avrupaya ne gerek var.dünyada en fazla büyüyen ikinci ülkeyiz çinin ardından.kaldıki burnumuzun dibinde bulunan petrol yataklarını doğal gaz yataklarını biz bugüne kadar neden arayıp bulmadık illa birinin oralara çökmesimi gerekiyordu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır2
cevapla 20.09.2011 11:59
Hakan Hakan

neden bu kadar israrci oluyoruz ab konusunda.kesinlikle alinmiyacagiz.alsalardi simdiye kadar ab li olmustuk.bizim ihtiyacimiz mi va ab ye girmek.nedir bu sevda

Aynı Görüşte misiniz?
evet20
hayır3
cevapla 20.09.2011 07:08

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.