Bugünkü
Takvim
  • Siyaset
  • 22.02.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.02.2011 10:36
ABONE OL

İşte 'nin seçim hazırlığı

12 Haziran seçimeri için teyakkuza geçti. Özellikle sandık güvenliği ve partililerin sandık başına gidişinin sağlanması için AK Parti, “zaafiyet kabul etmeyen” bir sistem oluşturdu.

İşte AK Parti'nin seçim hazırlığı
Vatan'a göre, uygulanacak sistemde, her bir birim, bir alt birimin denetleyicisi olacak. Genel Merkez yönetimi ayrıca seçim günü akşam oylar seçim kurullarına teslim edilene kadar tüm görevlileri SMS'lerle hem olası aksaklıklara karşı uyaracak, hem de "uyanık ve dikkatli" davranmalarını sağlayacak.

Türkiye genelinde oy kullanılacak 177 bin sandık bazında seçmen kayıtlarını, artış ve eksilikler bazında takibe alan , seçim günü elindeki listeler ve görevlendirdiği partililer aracılığıyla sandık başına giden ve gitmeyen seçmeni anında tespit edecek.

Her türlü aksaklık olasılığını dikkate alan AK Parti, her bir sandık için 1 asil görevlinin yanısıra 3'er de "yedek" görevli tespit etti. Buna göre seçimde her sandık için 4 kişi olmak üzere 520 bin görevli AK Parti adına görev yapacak. Bu görevlileri denetlemek, sandıkların kurulduğu okullarda yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale etmek, vatandaşa yardımcı olmak için de ayrıca AK Parti her okul için 1 kişiyi görevlendirecek. Seçim günü teşkilat yöneticileri ve milletvekilleri ise okul temsilcilerini takipte olacak.

Eğitmenler eğitimde

AK Partide sandık ve okul görevlilerinin tespiti, bunların isim adres ve cep telefonlarını kapsayan veri bankasının oluşumunun yanı sıra, seçim mevzuatı, vatandaş ile ilişkilerin nasıl sağlanması gerektiği, olası bir sorunun çıkması halinde ne yapılması gerektiği gibi konularda teşkilat temsilcilerine yönelik hummalı bir eğitim de sürüyor. Bu konularda il, ilçe ve belde teşkilatlarından temsilcileri Genel Merkez'de milletvekilleri ve genel merkez yöneticileri tarafından eğitime tabi tutulurken, Mart başı itibariyle bu eğitimden geçirilecek teşkilat temsilcisi sayısının 3 bini aşacağı bildirildi. Bu 3 bin kişi, eğitimlerinin tamamlanmasının ardından "eğitmen" olarak bölgelerine giderek, sandık görevlilerini eğitecek.

Parti yetkilileri Amasya, Çorum ve Tokat başta olmak üzere çeşitli illerde partinin yerel seçimler ve referandumda "sıfır" çektiği köylere ise, en yakın ilçelerden sandık görevlilerinin gönderileceğini ifade ettiler.

AK Parti Genel Merkezi, seçimden 24 saat önce ise sandık görevlilerini SMS yoluyla yönlendirip, kontrol edecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.