Bugünkü
Takvim

'ya dönüş yetkisi

Yeni yasa tasarısına göre, ihraç edilen hakim savcıları yargı kararı olmadan mesleğe alabilecek

ABONE OL
HSYK'ya dönüş yetkisi
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu () yeniden şekillendirecek olan yasa taslağı, Meclis'e sunuldu. Yasadaki bazı unsurlar dikkat çekti. Taslağın ilk haline göre; HSYK'nın, Van Savcısı Ferhat Sarıkaya gibi meslekten ihraç ettiği hakim-savcılar Danıştay'a dava açarak, "lehte" karar aldırabilirlerse mesleklerine dönebileceklerdi. Meclis'e gönderilen tasarı ilk aşamada yargıyı devreye sokmuyor. Buna göre ihraç edilen hakim-savcı HSYK'ya başvuracak ve Kurul uygun gördüklerini yargı kararına gerek olmadan mesleğe geri alacak. Kişi Kurul'ca mesleğe alınmazsa yargıya başvurabilecek.
kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.