Bugünkü
Takvim

Kılıçdaroğlu'nun türbanla ilgili 7 şartı

sorununun çözümü için tek adres olarak kendilerini gören Genel Başkanı , atılan adımlarla birlikte gelinen süreçte 7 maddelik şart sundu.

  • Siyaset
  • 21.10.2010 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 21.10.2010 19:01
ABONE OL
Kılıçdaroğlu'nun türbanla ilgili 7 şartı
Referandum sürecinde sorunun çözümü için adeta adına "garantörlüğe" soyunan ve bu zamana kadar parti olarak öteledikleri kesime kucak açmış görüntüsü veren CHP Genel Başkanı , iktidar partisinin attığı adım karşısında ortaya 7 maddelik öneri listesi sundu.

Özet olarak çıkan sonuç şu: Kılıçdaroğlu ve CHP üniversite dışında başörtüsü serbestisi istemiyor.

Milliyet Gazetesi'nden Fİkret Bila'ya konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun üstünde durduğu konular şunlar:

1- Türban, üniversite dışındaki eğitim kurumlarına taşmamalı.

2- Kamuda, "hizmet veren-hizmet alan" ölçüsü esas olmalı. Türban kesinlikle kamu hizmeti verenlere yaygınlaştırılmamalı.

3- Bu sınırlar hukuki güvenceye bağlanmalı.

4- Üniversitede başı açık öğrenciler için YÖK Başkanı veya başka birisi güvence olamaz. Kimse kimsenin güvencesi olamaz. Bu öğrenciler için de hukuki güvence sağlanmalı.

5- Anayasa çalışması yapılacaksa bu türbanla sınırlı olmamalı. Bir bütün olarak çalışılmalı. YÖK, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu gibi Atatürk'ün vasiyetine aykırı 12 Eylül artığı maddeler, dokunulmazlık gibi konular bir bütün olarak ele alınmalı.

6- İktidar partisi, bu konulardaki görüşlerini net biçimde kamuoyuna açıklamalı.

7- Öncelikle hukukçular bir araya gelmeli ve hukuki durumu açıklığa kavuşturmalı. Mevcut yargı kararları karşısında nasıl bir hukuki yol bulunabileceği konusunu çalışmalı ve yol göstermeli.

kalan karakter 1000

mendek mendek // TRABZON

Çok da yabana atılacak bir fikir
değil..Başkaları gibi balıklama dalmamış.
Temkini de elden bırakmamış !...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 21.10.2010 17:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.