Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • SGK
 • 17.03.2021 09:37
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 11.06.2021 16:05
ABONE OL

, ve arasında emeklilik kredisi... 1.60 faizle 36 ay vadeli emeklilik kredisi! resmen duyurdu!

Prim borcunu yapılandırarak ya da ihya ederek emekli olabilecek 'lulara kredi imkanı sağlandı. ve kamu bankaları anlaştı. İsteyen yüzde 1.60 faizle 36 ay vadeli emeklilik kredisi çekebilecek. Bankası, ve , emekliliğe hak kazanan Bağ-Kur'luların birikmiş borçlarını ödeyerek, dondurulmuş hizmet sürelerini ihya ederek emekli olmalarına destek için kredi desteği verecek.

Çalışanlara ve emeklilere İHYA dönemi! SGK resmen duyurdu!

SGK ile 3 kamu bankası Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında emeklilik kredisi için protokol imza atılmıştı. Yapılan düzenleme kapsamında emekli olabilecek olan vatandaşlara 3 kamu bankası özel faiz oranlarıyla kredi sağlamaya devam ediyor.

PRİM YAPILANDIRMASINA 3 KAMU BANKASINDAN KREDİ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında imzalanan kredi işbirliği protokolü kapsamında emekli olabilecek sigortalılara özel olanaklarla kredi sağlanacak.

Söz konusu kredi ve yapılandırma ilişkin açıklama ise Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz'dan geldi. Tören kapsamında yapmış olduğu konuşmasında kredi hakkında bilgi veren SGK Başkanı Yılmaz yapılandırma adına sürecin devam ettiğini söyledi. Başvuruların 1 Şubat tarihine kadar, ödemelerin ise 31 Mart tarihine kadar süreceğini ifade eden Yılmaz şu ifadeleri kullandı.

36 AY VADE İMKANI

Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık 1.60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecek. Kredi desteğinden yararlanmak isteyenler önce sosyal güvenlik il-merkez müdürlüklerine başvurularını yapacak. Buradan alacakları emekli olabileceklerine dair yazıyla bu bankaların şubelerine müracaat edebilecek.

   İHYA SİSTEMİ NEDİR?

   Hastanelerde bakınmak için ödenen GSS, askerlik, yapılan doğum gibi borçlanmaları geri iade alabiliyorsunuz. Toplu para alanları emekli ihtimali kalmıyor ancak emekli olduğunuzda alacağınız parayı geri alabiliyorsunuz. Parayı alıp tekrardan Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlar için ihya devreye giriyor. İHYA, paraları alanlar için işlerini düzeltince tekrardan geçmiş borcunuzu ödeyerek emekli olma şansı veriyor. Aradaki boş geçen günler için faizde alınmıyor.