Takvim

Bugünkü
Takvim
 • SGK
 • 31.08.2020 08:54
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 07.09.2020 15:06
ABONE OL

'dan 'lilere emekli olamayanlara toplu si!

'ya emekli olmak için prim yatırmış ancak emekli olamamış vatandaşlar, emekli olamadıklarında SGK'dan toplu si alırlar. Emekli olmak isteyen ancak çeşitli nedenlerden olamayan vatandaşlara toplu prim parası iadesi yapılıyor. Bu prim parası iadelerinden faydalanmak isteyen vatandaşların hangi şartları taşımaları gerektiğini, başvurularını nereye ve nasıl yapacaklarını ve ne kadar ödeme alacaklarını aktarıyoruz.

Yıllarca SGK'ya prim ödeyen ve emekli olamayanlar dikkat!

Milyonlarca çalışanın ortak gayelerinden birisi de emekli olabilmek. SGK'dan EYT'lilere emekli olamayanlara toplu para iadesi yapılıyor mu?
Emekli olma hayali ile vatandaşlar çalışma hayatları sürecinde uzun bir dönem büyük fedakarlıklar gösteriyorlar. Öyle vatandaşlar çalışma hayatları boyunca her ay düzenli prim parası ödeyip sigortalılık gün şartını tamamlamaya uğraşıyorlar.

SGK SOSYAL GÜVENLİK KURUMU'NA YATIRILAN PARALAR NASIL İADE ALINIR, PRİM PARASI GERİ ALINABİLİR Mİ?

Konu hakkında bugün köşeseni bir okuru tarafından gönderilen soruyu yanıtlayan Habertürk Yazarı Ahmet Kıvanç kimlerin SGK'dan toplu para iadesi için ödeme alabileceğini açıkladı.

Kimler SGK'dan toplu para iadesi alabilir sorusu üzerine vermiş olduğu yanıtta"Bunlardan birincisi, yaşı doldurduğu halde emekli olmak için yeterli prim günü bulunmayanlara yapılan toplu ödemedir. İkincisi ise aynı anda birden fazla işverenden ücret alanlar için asgari ücretin 7.5 katından fazla aylık kazanç üzerinden ödenen primlerin iadesidir" diyerek aranılan şartları saydı.

KİMLER PRİM PARASI ALABİLİR?

Prim parası almak isteyen vatandaşların sağlamaları gereken koşulların başında; emekli olmak için yaş ve gün şartının sağlanmış olması. Toplu prim parası sadece prim şartı eksik olanlara ödeniyor. Bunun dışında kişinin hiçbir şekilde sigortalı bir işte çalışmaması ve kendi işiçni yürütüyor olmaması gerekiyor.

Bunların dışında kadınlarda 20 yıl erkeklerde ise 25 şartının da sağlanması gerekiyor. Bu şartların tamamının sağlanması durumunda ise SGK güncel oranlara göre yapılan hesaplama sonucu toplu prim parası iadesi yapıyor.

   SGK TOPLU PARA / PRİM İADESİ 2020

   Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından yapılan toplu para iadesi emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT mağdurları için değil tam tersine yaşını doldurmuş olmasına rağmen emekli olmak için aranılan prim günü sayısını dolduramayan kişilere yönelik olarak yapılan bir işlemdir.

   Örneğin 56 yaşında emekli olmaya hak kazanan bir kişi bu yaşını doldurmasına rağmen emeklilik için gereken 3 bin 600 prim gününü doldurmadıysa bu durumda o tarihe kadar ödemiş olduğu primlerin ücretini SGK'dan talep edebilmektedir.

   SGK TOPLU PARA İADESİ BAŞVURUSU NEREYE, NASIL YAPILIR?

   Sizde bu grup içerisinde yer alıyorsanız bu duruma yaşadığınız il ve ilçede yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri ya da Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Merkezleri üzerinden kimlik belgeniz ile başvuruda bulunabilir burada size verilecek olan matbu dilekçe örneğini doldurarak prim iadesi talep edebilirsiniz.

   TOPLU PARA İADESİ BAŞVURU ŞARTLARI

   Tüm bu başvuru koşullarını sağlayan vatandaşlar başvurularını SGK il veya ilçe müdürlüklerine yapabilirler. Başvuru işlemleri yazılı dilekçe ile şahsen yapılacak. Ayrıca vefat eden bir sigortalının eşi veya çocukları da prim iadesi için başvuru yapabilirler.