Bugünkü
Takvim

nasıl artar ve nasıl hesaplanır? Bunu yapan işçi yüzde 30 daha fazla tazminat aldı!

nasıl hesaplanır? Türkiye genelinde farklı sektörlerde çalışan milyonlarca kişi işlemi hakkında araştırma yapıyor. Bu kapsamda tazminata dair detaylar milyonlarca çalışanın gündeminde yer alıyor. Son olarak Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Konya'da işten çıkarılan kişinin açtığı davada, yerel mahkemenin verdiği kıdem tazminatı hesaplamasında baz alınacak ücrete diğer ödemelerin de eklenmesi kararını yerinde buldu. Peki, ? İşte detaylar

  • SGK
  • 09.03.2020 19:04
  •  - 
  • Son Güncelleme: 09.03.2020 19:04
ABONE OL
Bunu yapan işçi yüzde 30 daha fazla tazminat aldı!

Kıdem tazminatı hesaplama işlemi, milyonlarca çalışan tarafından araştırılıyor. Kıdem tazminatıyla ilgili geçtiğimiz hafta mahkemeden dikkat çeken bir karar çıktı. İşten çıkarılan ve işe iade davası açan bir kişi sadece kıdem tazminatı için de mahkemeye başvurdu. İşçi baz ücrete bütün giydirilmiş alacaklar ile yakacak, yemek, kıyafet, bireysel emeklilik yardımı, süreklilik arz eden prim ve mesai ödemelerini de kıdem tazminatına eklettirdi. Böylece yüzde 30 daha fazla tazminat almış oldu. Peki, kıdem tazminatı nasıl artar? İşte kıdem tazminatı hesaplama işlemine dair bilgiler

KIDEM TAZMİNATI DAVASI AÇILDI

Konya'da medikal sektöründe çalışan N.G'nin avukatı Önder Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müvekkilinin işten çıkartılması üzerine, işe iade ve kıdem tazminatı davası açtıklarını söyledi.

İş davalarında kıdem tazminatı için baz ücretin hesaplanması gerektiğine dikkati çeken Özer, baz ücrete bütün giydirilmiş alacaklar ile yakacak, yemek, kıyafet, bireysel emeklilik yardımı, süreklilik arz eden prim ve mesai ödemelerinin de dahil edilmesini talep ettiklerini anlattı.

"YÜZDE 30 DAHA ARTIYOR"

Dava açtıkları iş mahkemesinden, kıdem tazminatında ek ücretlerin dikkate alınması yönünde talepte bulunduklarının altını çizen Özer, şunları kaydetti:

"Mahkeme, bilirkişi raporu neticesinde istediğimiz şekilde karar verdi. Kıdem tazminatında baz ücret hesaplanması kararı çıktı, bu şekilde hesaplandı. Diğer belirlenen alacakların hepsi eklendiğinde tavan ücreti aşacak bir rakam çıkıyor. İşçinin alacağı kıdem tazminatı yüzde 30 daha da artıyor. İşveren vekili mahkeme kararını Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 7. Hukuk Dairesi'ne gönderdi. Daire, yerel mahkemenin kararını aynen onadı. Bu artık bütün dosyalar için emsal karar teşkil edecektir. İstinaf mahkemesi, işçinin kıdem tazminatı hesaplanmasında baz alınacak ücretin, diğer yan ödemelerin de eklenmesi suretiyle hesaplanması gerektiğine karar verdi. Bu, işçi lehine bir karar."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.