Bugünkü
Takvim

Bakan Şimşek'ten memur zammı açıklaması

TRT Haber'e konuşan Maliye Bakanı,memur maaş zammıyla ilgili soruları cevapladı.

  • SGK
  • 24.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 24.05.2012 16:18
ABONE OL
Bakan'dan zam açıklaması
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TRT Haber'de gündemdeki soruları cevapladı. Şimşek'e sorulan ilk soru memur maaş zammı oldu.

Memuru enflasyona ezdirmeyeceklerini kaydeden Şimşek, zammın bütçeye getireceği yükü anlattı:
"Bütçe içindeki payı yüzde 18 çalışana gidiyordu. Şimdi bu zamla birlikçe yüzde 29 çıkıyor. Nerdeyse bütçenin 3'te biri maaşa gidiyor. 100 milyar memur maaşına 105 milyar emeklilere verilen rakam. 2002 başında memur maaşı 370-400 dolardan Temmuz 1 itibariyle 1100 doların üzerine çıkmıştır."

"Hakem Kurulu Zammı Artırırsa Saygı Gösteririz"

"Hakem Heyeti teklifin üstüne çıkarsa ne olur" sorusu üzerine ise Şimşek, "Heyet daha yüksek zam verirse buna saygı gösteririz" diye konuştu.

"Ya Borç Alacağız, ya Vergileri Artıracağız"

Şimşek, şöyle devam etti:
"Tabiki takdir Hakem Heyetindedir. Hükümetler bol keseden veriyorlardı, sonra para basıyorlardı yani modern hırsızlık yapıyorlardı. Eğer ilave yük gelirse, ya borç alacağız, ya da vergileri artıracağız. Olmayanı veremeyiz. Yoktan var etmek yanlızca Allah'a mahsustur."

Maaş Zammının Faizi Ödenecek mi?

"Maaş zamlarının faizleri ödenecek mi?" sorusuna ise Şimşek şu cevabı verdi:
"Memurun hakkını asla yemeyiz. Geçen sene bütçeyi yaparken önümüzü görebilseydik. Biz daha rahat olurduk. Anayasa değişikliği oldu, süreç arzulanmayan şekilde geçikti. Enflasyona memurumuzu, emeklimizi asgari ücretlimizi ezdirmedik. Önümüzdeki yıllarda da enflasyon öngördüğümüzün üstünde çıkarsa farkını veririrz. 6 aylık geçikme faizini de ödeyeceğiz. O da 25 milyon lira ek ödeme anlamına geliyor."

"Memurun Durumu İyi, Herkes Memur Olmaya Çalışıyor"

Herkesin memur olmaya uğraştığına dikkat çeken Mehmet Şimşek, "Şu an da çalışan memura verilecek para 100 milyarı aşacak. Ülkenin tüm yatırımları ayrılan bütçe ise 34 milyar lira... Temmuz 1 itibariyle ortalama memur maaşı 2.039 lira olacak. Asgari ücret 700-750 lira. Herkes memur olmak için uğraşıyor. Memurumuzun durumu iyi. Bu sebeple herkes memur olmak için KPSS'ye giriyor" diye konuştu.

Yunanistan Üzerinden Geçmişi Hatırlattı

Bakan Şimşek, Yunanistan'daki ekonomik krize de vurgu yaptı. "Brüksel'den Almanya'dan gelen memurlar Yunanistan'ın bütçesini yönetiyor" diyen Şimşek, 2002 yılından önce benzer tabloların Türkiye'de de yaşandığını ifade etti. Bakan Şimşek, "Merkez Bankası 2001'de para bastı. IMF'den borç almak zorunda kalmıştık" dedi.

kalan karakter 1000

sonbahar sonbahar

kimse sonsuza kadar çalışamaz eninde sonunda emekli olur memur emeklinin maddi kaybı çalışan memura göre çok fazla önce bu kesimin durumu düzeltilmeli emekli memuru unutmayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 24.05.2012 21:00
sonbahar sonbahar

memur emeklisi çalışan memurun maaşının yarısını bile alamıyor arada çok uçurum var buna ne demeli maaş göstergeleri yeniden yükseltilmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 24.05.2012 20:54
dogruları yorumlayan dogruları yorumlayan

10 yılda memura yüzde büyük zam yaptık diyorsunuz bir kısıma iyi zam yaptınız sonrada altakilerle üsteki,leri toplayıp ortalamsını bulup memeura söyle zam yaptık demek yanlış yanıltmadır bizler yüzde 3 4 2.5 bundan fazla zam alamadık hepsini toplasan yüzde yüz etmiyor yüzde elide kalıyor on yılda zamı alan biziz üzülüyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 24.05.2012 18:30
bergül bergül

marketleri gezin gecen yıldan bu yana tüm gıda ürünlerinde yüzde elli zam yapıldı peynir et zeytin pirin makarna salca tüm gıdalara yüzde elli zam yapıldı 3.3 38 tl zam hangini karşılayacak refah payı istiyoruz bizler artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 24.05.2012 18:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.