Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Saklambaç
  • 09.09.2011 Gazete
ABONE OL

Şimdi okullu olduk

Okula yeni başlayacak miniklerin korkularını yenmesinin anahtarı aslında anne ve babanın elinde

Şimdi okullu olduk
Sevgili anne ve babalar, çocuğunuzun okula başlamasıyla hayatınızın yeni bir dönemine girmiş bulunuyorsunuz. Bu dönemde sizleri keyifli olduğu kadar zor bir yıl bekliyor. Uzmanlara göre; bazı çocukların okula başlarken ağlaması, zorluk çekmesi, kaygılı olması anormal bir durum değildir. Çocuklar okula başlamadan önce cevabını bilmedikleri birçok soruyla meşguldürler.

BUNLAR GENELLİKLE:

Okul nasıl bir yer?
Okulda neler yapacağım?
Ne kadar süre kalacağım?
Ya sınıfımı, tuvaleti bulamazsam?
Arkadaşlarım kim olacak? Ya beni sevmezlerse?
Annem, kardeşim, ben okuldayken ne yapacak?
Okuldan beni kim alacak? Ya almazlarsa?
Bu sorulara cevap verirken dikkat etmeniz gereken noktalar çok önemli.
İşte size ipuçları:
Okulla ilgili bilgiler abartılmadan ifade edilmeli.
Çoçuğa güven verilmeli.
Okuldan kimin, nasıl alacağı ayrıntılı bir şekilde anlatılmalı.
birlikte yapılmalı, alışverişten sonra okula gelerek ısınma turları atılmalı.
Çocukların sıkıntılarının çoğu birkaç günde bitecektir.
Bu dönemde vedalaşmanın kısa sürmesi de önemlidir. Vedalaşma ne kadar uzarsa çocuk da ayrılmakta güçlük çeker.

EN BÜYÜK GÖREV ANNEYE DÜŞÜYOR
Çocukların okula kolayca adapte olabilmeleri ve okulu sevebilmeleri biraz zordur. Ancak ilkokula başlamadan önce çocuğun ana sınıfına veya kreşe gitmiş olması okula adaptasyon sürecini çok kolaylaştırır ve kısaltır. Ayrıca anneler çocuklarını okula hazırlarken, çocukların okula karşı negatif duygular beslememelerini ve önyargılı olmamalarını sağlamak için, okulun ve okumanın çocuğa kazandırabileceği gibi şeylerden söz edebilirler. Örneğin, okulda yaşayacakları arkadaşlıkların ne kadar güzel olacağını anlatabilirler. Anne-babalar çocuğa kendi okul yaşamlarıyla ilgili güzel anılarını anlatarak da okulu sevdirebilirler. Kendi okul yaşamlarında kurdukları iyi ilişkilerden ve okulda öğrendikleri bilgileri kendi yaşamlarında nasıl uyguladıklarından söz edebilirler.

PSKİLOJİSİ bozulabilir
Okula adapte olamayan çocukların bazılarında "okul korkusu" diyebileceğimiz bir sorun ortaya çıkar. Çocuk okula gitme konusunda isteksizlik gösterebilir. Hatta kimi çocuklarda ağlamalar veya sabah okula giderken huysuzlanmak, inatçılık yapmak gibi şikayetler görülebilir. Okul korkusu bazı çocuklarda kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, baş ağrısı, diyare ya da uykusuzluk gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Anne-babaların çocuklarında gördükleri bu tip belirtileri yalnızca fiziksel, rahatsızlık olarak değerlendirmemeleri, bunun okula adaptasyon güçlüğü nedeniyle ortaya çıkabilen psikolojik bir sorun da olabileceğini göz önünde bulundurmaları gerekir.