;

İdrar kaçırma sorunu olabilir

Prostat ameliyatı sonrası problemler, hastanın vücut sağlığına genellikle direkt zarar vermez. Ancak geçici sorunlar yapabilir

Ameliyat sonrası ilk başlarda daha sık olabilen idrarkaçırma, giderek azalır ve hastada önemli bir problemoluşturmaz. Bu sorunun iki nedeni vardır: Birincisi, idrartutucu kasın (sfinkter) zedelenmesidir. İkincisiise mesanenin ameliyata verdiğicevaptır. Uzun süredir önündeki engeleidrar yapmaya çalışan mesane,yıllar içinde yavaş yavaş oluşantıkanmaya karşı bir cevap veuyum göstermiştir. Uzun birsüreçte gelişen bu durumunameliyatla çok kısa süreiçinde hızla değişmesi sonucu,alt idrar sisteminin yeniduruma uyum göstermesikolay olmaz. Bu yeni dönemdeoluşan dinamikdeğişiklikler nedeniyle mesanedeani ve güçlü kasılmalarsonucu idrar hızlaatılır. Durdurmak içinsfinkterin kasılmasınazaman kalmazveya gücüyetmez. İdrarkaçırmadaha sık olarakmesanenin uyumsorunuyla ilgili olduğunda,idrar torbasınınameliyat sonrasıoluşan yeni durumauygun davranmasıda zamaniçinde oluştuğundansonuçta hastadabir sorun kalmaz.Ancak idrar tutucu kasın zedelendiği nadir durumlarda,devamlı idrar kaçırma yaşanabilir. Amabunun çözümü vardır. Basit bir operasyonla idrartutucu kası güçlendirecek özel madde zerkedilir. Bazende idrar yolunun etrafına konulanve büyüklüğü ayarlanabilen balonlarile tedavi sağlanır. İdrar akımının durumunagöre bu balonların içine sıvı vererekveya boşaltarak, idarını kaçmamasıve rahat akması sağlanır.

Retrograd Ejakülasyon: Meninin idrar torbasına geri kaçmasıdır. Sık görülen bir yan etkidir. Yüzde 80 hastada görülür. Meninin azalması veya hiç gelmemesi hastanın orgazm olmasını engellemez. Ayrıca, sertleşme bozukluğuna da neden olmaz. Ancak TU-IP denilen ve gerekli olduğunda uyguladığım bir cins ameliyat tekniğinde menini geri kaçması çok daha az

İdrar yolu darlığı: Penisin içinden geçen idrar yolunda, içten zorlanma nedeniyle oluşur. Açık ameliyatlarda hemen mesane ile idrar yolu başlangıcının birleştiği yerde görülür. Mesane boyu darlığı denilen bu durum, idrar yolundan girerek açılır. TUR veya lazer sonrası darlıklar ise ameliyat sırasında kullanılan aletin yapabileceği zedelenmeyle oluşur. Hastalığın tekrarlaması: Nadir de olsa hastalığın tekrarladığı görülebilir. Her türlü ameliyattan sonra tekrarlama olduğunda, genellikle bir TUR ameliyatı ile düzeltme yapılabilir. Eğer ameliyatsız prostat tedavisi sonrasında tekrarlama olmuşsa, yeni bir ameliyatsız tedavi bu durumda tekrar edilir.

  • 12 Mart 2009, Perşembe

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.