Uykusuzluk başta sindirim sisteminde olmak üzere pek çok rahatsızlığa yol açıyor

Uykusuzluk başta sindirim sistemi olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. En az 7-8 saat uyumak çok önemli. İşte sizler için derlediğimiz 24 Mayıs tarihli TAKVİM gazetesi sağlık tavsiyeleri...

Kaynak GAZETE Giriş Tarihi 24 Mayıs 2022 Güncelleme 24 Mayıs 2022, 06:58
Uykusuzluk başta sindirim sisteminde olmak üzere pek çok rahatsızlığa yol açıyor

İÇİNDEKİLER

Uykusuzluk ise başta sindirim sistemi problemleri olmak üzere pek çok rahatsızlığa yol açıyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Vedat Göral, günde 7-8 saat uyumak gerektiğini söylüyor. Uyku bozuklukları nedeniyle iltihabi bağırsak hastalığı, ülser, reflü, şişkinlik, gaz ve kalın bağırsak kanserinin görüldüğüne dikkat çekiyor. "Araştırmalar, uyku bölünmesinin yağ kitlesi artışına yol açar. İnsülin direncini yükseltir" uyarısında bulunuyor.KANSIZLIĞIN İLACI MUTFAKTA
Kansızlık, yani demir eksikliği toplumda en sık görülen hastalıklar arasında yer alıyor. Bu sağlık sorunuyla mücadelede ilk adım doğru beslenmekten geçiyor. Dyt. Dilek Sivri, demir eksikliğini önlemek için demirden zengin besinlerin tüketilmesini öneriyor.

ÇAYI AZALTIN, SEBZE YİYİN
"Demir eksikliği için kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yumurta tüketilmelidir. Ayrıca; kuru baklagiller, kuru meyveler, pekmez, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler gibi hayvansal olmayan gıdalara her gün beslenmede yer verilmelidir" diyor. Çayda bulunan tanenler demirin vücutta emilimini azaltabileceğini söyleyen Dyt. Sivri, şöyle devam ediyor: Demir eksikliği olanlar, çayı açık olarak dilerlerse limonlu günde 1-2 fincan olarak tercih edebilirler.

FISTIK GİBİ HAFIZA
Damarları genişleten Antep fıstığı kolesterolü düşürür. Kalp sağlığını korur. Kan şekerini dengeler. Hipertansiyonu düşürür. Cildi nemlendirir. Beyin sağlığına da iyi gelir.

REFLÜYE FESLEĞEN
Güzel kokulu fesleğen, hazımsızlığı iyileştirir. Reflü şikayetlerini azaltır. Sindirimi hızlandırır. Hücreleri yenileyerek yaşlanmayı azaltır. İltihap söktürücüdür. Boğaz ağrısını keser.

ÖKSÜRÜĞE ÇÖREK OTU
Enfeksiyonla mücadele eden çörek otu, öksürüğü keser. İdrar solu hastalıklarına iyi gelir. Kan şekerini dengeler. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Hücreleri yenileyerek yaşlanmayı yavaşlatır.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN