Bugünkü
Takvim

Pekmezle güç sende

Ciddi bir halk sağlığın sorunu olan demir eksikliği, yorgunlukla belirti veriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, bu hastalığın göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor.

ABONE OL
Pekmezle güç sende
Ciddi bir halk sağlığın sorunu olan demir eksikliği, yorgunlukla belirti veriyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık, bu hastalığın göz ardı edilmemesi gerektiğini söylüyor. Hazır gıdalarla beslenme, işlenmiş besinlerin tüketilmesi, fazla çay ve kahve tüketimi demir eksikliğine yol açıyor. Bu rahatsızlık vücutta güçsüzlük, halsizlik, baş ağrısı, kulak çınlaması, saç dökülmesi ve kalpte çarpıntıyla belirti veriyor. Tedavisinde, eksikliği giderecek demir ilaçları kullanılıyor. İlaçların genellikle aç karnına içilmesi önem taşıyor. Ayrıca şu besinler bolca demir içeriyor: Kırmızı et, karaciğer, hindi, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, balık, kuru baklagiller, kabuklu yemişler, yumurta ve pekmez...

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.