Bugünkü
Takvim

hastalığı kalbin düşmanı

Toplumda sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan hastalığı, en çok 20'li yaş gruplarında ortaya çıkıyor. Tedavi edilmeyen sedef, sağlığını bozuyor. Zeytinyağı ve elma sirkesi, hastalığın neden olduğu kaşıntıyı önlüyor.

Sedef hastalığı kalbin düşmanı

Toplumda sık karşılaşılan bir sağlık sorunu olan sedef hastalığı, en çok 20'li yaş gruplarında ortaya çıkıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Yurdum Sinan Yücel, hastalığıyla ilgili bilinmesi gerekenleri açıklıyor... ; keskin sınırlı, canlı kırmızı renkli ve üzerlerinde hastalığa adını veren sedef rengi kabukların bulunduğu lezyonlar olarak ortaya çıkıyor. Bu lezyonlar saçlı deri, tırnaklar, genital bölgede de görülebiliyor. Tedavi edilmediğinde kalınlaşıp özellikle el ve ayaklarda hareketi zorlaştırabiliyor. Kalp sağlığına zarar veriyor, şeker hastalığı ve obeziteye de yol açabiliyor. Dolayısıyla hastaların izlemi ve tedavisi sırasında eşlik edebilecek hastalıkların saptanması ve tedavisi de önem taşıyor.

AİLENİZİN ESERİ...
Sedefin ortaya çıkmasında stres büyük rol oynuyor. Nedeni tam olarak bilinmeyen sedef hastalığında genetik faktörler tetikleyici etki gösterebiliyor. Sedefte hangi tedavinin uygulanacağı hastanın yaşı ve cinsiyetine göre farklılık gösteriyor. Krem ile losyon, ışık tedavisi ve iğne yöntemleriyle sedef tedavi ediliyor.

ALEO VERANIN ŞİFALI ETKİSİ
DR. , sedef şikayetlerini azaltan doğal yöntemleri açıklıyor:
ELMA SİRKESİ: Kaşıntıyı azaltır.

ÇAY AĞACI YAĞI: Antiseptik özelliğe sahiptir. Derideki yanmayı alır.

ZEYTİNYAĞI: Kuruluk, kızarıklık ve döküntüyü engeller. İyileşme sürecini hızlandırır.

ALEO VERA: Ciltteki kızarıklığı ve pul pul dökülmeyi engeller. Yaraları iyileştirir.

YARIN: SİVİLCELER
UZM. DR. YURDUM SİNAN YÜCEL - A'DAN Z'YE CİLT HASTALIKLARI -2
HAZIRLAYAN: SİNEM UYSAL

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.