Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 08.09.2019 Gazete
ABONE OL

Anne adaylarına ‘tatlı’ uyarı

İnsülinin eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olan diyabet, bebek sahibi olmak isteyen ailelerde birtakım sıkıntılara neden oluyor.

Anne adaylarına ‘tatlı’ uyarı
İnsülinin eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlık olan diyabet, bebek sahibi olmak isteyen ailelerde birtakım sıkıntılara neden oluyor. Medicana International Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve Perinatoloji Yandal Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Kırbaş, şu bilgileri paylaşıyor:

Diyabet hastası bir kadın gebelik öncesinde ne gibi önlemler almalı?
Kilo kontrolünün sağlanması, hedef kan şekeri seviyelerine ulaşana kadar gebe kalmamaları ve gebelik planladıkları anda bakım ve tedavilerinin düzenlenmesi önemlidir. Plansız gebeliklerde hem bebek hem de anne ile ilgili sıkıntılar daha sık yaşanmaktadır. Kandan bakılan bir test olan Hba1c dediğimiz test önceki 4 ile 6 haftanın şeker durumunu gösterir. Testin sonucu yüzde 6,5-7'nin üstünde olan annelerin bebeklerinde doğuştan anormallik, fetal kayıp ve ölü doğum görülme riski daha yüksektir. Gebelik öncesi bilinen diyabeti olan gebelerin mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, iç hastalıkları, endokrin uzmanı ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından takip edilmesi gerekir.

Gebelik sırasında kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verir mi?
Bu gebelerin ilk trimesterde kullanacağı folik asit dozu da 1 ile 4 grama kadar yükseltilmelidir. Kullanılan diğer ilaçların bebeğe olumsuz etki etmeyecek ilaç çeşitleriyle en erken dönemde değiştirilmeli.

İnsülin tedavisinin anneye ya da bebeğe zararı olur mu?
Gebelik diyabeti olan kadınların sürekli uzman kontrolü altında olmalı. Bu süreçte yine endokrinoloji uzmanı ve kadın doğum hekimi birlikte çalışmalı. Annenin mutlaka kan şekeri ölçüm cihazı ile kan şekerini her öğünden önce, öğünlerden 1 saat sonra ve yatarken olmak üzere 7 defa ölçmesi gerekiyor. İnsülin tedavisi fizyolojiyi taklit eden bir yaklaşım olup, anne ve bebeğe herhangi bir zararı bulunmuyor. Araştırmalar da insülin kullanımının hamilelikte olası komplikasyonları önlemede etkin bir rol oynadığını ortaya koyuyor.