Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 07.09.2019 Gazete
ABONE OL

Gözünüzü dört açın!

Toplumumuzda ihmal ediliyor. Üstelik bu hastalıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar, göz sağlığını daha da çok bozuyor. Uzmanı Dr. Emre Sübay, şu bilgileri paylaşıyor...

Gözünüzü dört açın!

Toplumumuzda göz sağlığı ihmal ediliyor. Üstelik bu hastalıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar, göz sağlığını daha da çok bozuyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Emre Sübay, şu bilgileri paylaşıyor:

Yanlış: Göz ağrısını önlemek için dinlendirici gözlük kullanmak gerekir
Doğrusu: Dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur. Dinlendirici gözlük, halk arasında düşük numaralı gözlüklere verilen bir tanımlamadır. Göz bozukluğu olmayan kişilerin numaralı gözlük kullanması doğru değildir.

Yanlış: Gözüm ağrıyor, göz tansiyonum yükseldi
Doğrusu: Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen glokom, sinsi ilerleyen ve genellikle pek bulgu vermeyen bir hastalıktır. Gözdeki ağrıların sadece çok az bir kısmı göz tansiyonuna bağlı gelişiyor. Dolayısıyla göz ağrısı gelişince 'göz tansiyonum yükseldi' diye düşünmek yanlış.

Yanlış: Gözlük, göz numarasını ilerletir, gözde tembelliğe yol açar
Doğrusu: Gözlük gözde tembelliğe neden olmuyor. Tam aksine ambliyopi denilen göz tembelliğinin tedavisinde gözlük kullanılıyor.

Yanlış: Katarakt sadece yaşlıların hastalığıdır
Doğrusu: Katarakt yaşlılarda sık gelişmekle birlikte yeni doğan bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde de görülebiliyor. Annenin hamileliğinde geçirdiği enfeksiyonlar, genetik veya metabolik hastalıklar bu duruma sebep olabiliyor.

Yanlış: Çok havuç yemek görmeyi keskinleştirir
Doğrusu: Havucun içerisindeki A vitamini, gözün retina tabakasında ışığı algılayan hücreler için gerekiyor. A vitamini eksikliğinde gece görüşü bozuluyor. Ancak fazla A vitamini tüketmenin görme keskinliği üzerine bir etkisi yok. Dengeli beslenmek göz sağlığı için yeterli geliyor.