Bugünkü
Takvim

Ağzınızın tadı bozulmasın

Ağzınızın tadı bozulmasın
KURBAN Bayramı'nda in aşırı tüketilmesi sağlığı bozuyor. Prof. Dr. Alper Çelik, et tüketimi konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklıyor. "Bayramda ödem artışı, kalp rahatsızlığı, tansiyon yüksekliği ve mide problemleri yaşanabilir. Özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve diyabeti olan kişilerin beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir" diyor. Etin kolay sindirilmesi için bir gün dinlendirildikten sonra tüketilmesi gerektiğini söylüyor. "Özellikle kronik hastalığı olanların ağız tadında keyifli bir bayram geçirmek için, sakatat tüketiminden uzak durması gerekir" diyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.