Bugünkü
Takvim

Kavurmayı salatayla yiyin

Diyetisyen Gökçe Bönce, Kurban Bayramı öncesi sağlıklı beslenme konusunda uyarıyor. Günlük tüketilen et miktarının 200 gramı geçmemesi gerektiğini söylüyor.

Kavurmayı salatayla yiyin
Diyetisyen Gökçe Bönce, Kurban Bayramı öncesi sağlıklı beslenme konusunda uyarıyor. Günlük tüketilen et miktarının 200 gramı geçmemesi gerektiğini söylüyor. Etin, haşlama ya da ızgara yöntemiyle pişirilmesinin daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. "Kavurma mutlaka salatayla tüketilmeli. Etin sebzelerle pişirilmesi daha sağlıklıdır. Yanına C vitamini içeren bol limonlu bir salata ile de etler tüketilebilir" diyor. Kalp hastalığı ve hipertansiyonu olanların et tüketiminde aşırıya kaçmamasını söylüyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.