Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Sağlık
  • 01.03.2019 12:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.03.2019 15:05
ABONE OL

sancısına ne iyi gelir?

Kadınların her ay yaşadığı dönemi bazen kabusa dönüşebiliyor. Regl sancıları dayanılmaz hale geldiğinde kadınların günlük yaşamanı da oldukça olumsuz etkiliyor. Peki doğal yöntemlerle nasıl azaltılır?

Regl sancısına ne iyi gelir?

sancısından dolayı kullanılan ilaçlar regl miktarı etkileyebileceği gibi farklı yan etkiler de yapabiliyor. Halbuki dikkate alacağınız bazı püf noktalarla nı azaltmak ya da yok etmek mümkün. Peki ? İşte yanıtı…

REGL SANCISI NASIL GEÇER?

-Regl sancısına eşlik eden kasık ve bel ağrıları için en büyük düşman sıcaklıktır. Sıcak bir bez ya da sıcak su torbasını ağrıyan bölgelerinize ara ara koyduğunda ağrılarınız oldukça azalacağını fark edeceksiniz.

-Ilık bir duş almak vücut kaslarınızın gevşetir. Gevşeyen kaslar ise ağrıların azalmasına yardımcı olurken bazılarında ise ağrı hissinin tamamen yok olmasını sağlar. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz aksi durumda regl miktarınız artabilir.

-Kasları gevşeten diğer önemli etken ise egzersizdir. Yoga başta olmak üzere pilates ve yavaş yürüyüş şekilleri de tercih edilebilir. Egzersiz sonrasında ağrılarınızın büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz. Hassas bir dönem olduğundan ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.-Adet döneminde şişkinlik görüleceğinden az az yemek yemek daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Tüketilen besinlerin faydalı olmasına önem verilmelidir. Abur cuburlar değil de kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmek gerekir.

-Ayakları yastığın üzerine ya da yüksek bir yere koyarak uzanmak kan akışını hızlandıracaktır. Regl dönemlerinde yapılan bu dinlenme pozisyonunda ağrılarınızın hafiflediğini güzel bir şekilde fark edeceksiniz.

-Ağrıyan bölgeye yapılan masajlar da kan akışını hızlandırır. Karnınız ağrıyorsa parmaklarınızla hafif ve dairesel şekillerle masaj yapabilirsiniz. Bir süre sonra regli sancınızı hissetmemeye başladığınızı göreceksiniz.