Bugünkü
Takvim

Eskimiş ayakkabı ve ıslak top sakatlar

Kaliteli malzeme kullanmanın spor yaralanmalarını azaltacağını vurgulayan Prof. Dr. "Sporcularda görülen birçok eski veya uygunsuz ayakkabılardan kaynaklanıyor" dedi

  • Sağlık
  • 07.03.2019 11:16
  •  - 
  • Son Güncelleme: 07.03.2019 11:16
ABONE OL
Eskimiş ayakkabı ve ıslak top sakatlar
Medical Park Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. , spor yaralanmalarını anlattı...

lerinin kullanımında nelere dikkat edilmelidir?
Spor malzemelerinde en önemli olan unsur ayakkabıdır. Eski veya uygunsuz antrenman ayakkabısı, çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Sporcularda görülen birçok nin nedeni uygun olmayan spor ayakkabısıdır. Spor yaptığınız alanın kuvvetinizi emmesi lazım. Eğer kullandığınız zeminde ya da kullandığınız ayakkabıda böyle bir özellik yoksa ciddi yaralanmalar olabiliyor. Ayrıca kullanılan koruyucu malzemeler de spor yaralanmalarının oluşumunda çok önemlidir. Örneğin; kayak botlarının bağlarının iyi bağlanmaması, ıslak futbol topu yaralanmalara neden olmaktadır. Bu nedenle kaliteli malzeme kullanılması spor yaralanmalarının azalmasına sebep olur.

NASIL KORUNULUR?
Spor yaralanmalarını tamamen önlemek mümkün mü?
Spor yaralanmaları genel olarak bakıldığı zaman önlenmesi mümkün; ama tamamen ortadan kaldırılması oldukça zor olan bir yaralanma türüdür. Şöyle bir örnek verilebilir; bütün altyapı sorunlarını ortadan kaldırsanız bile özellikle takım sporlarında karşıdaki rakibin anlamsız bir davranışı spor yaralanmalarına sebep olabilmektedir. O yüzden bizim için yaralanmalarda tedaviden çok korumak çok önemlidir. Öncelikle korumayı geliştirmemiz gerekiyor ki tedavi daha kolay olsun. Spor yaralanmalarından korunmak için de çevresel faktörleri ve kişinin kendinden kaynaklanan nedenleri ortadan kaldırmak gerekiyor.

SPOR ZAYIFLATMAZ
k için diyet gibi spor yapılması doğru mu?
Özellikle kadınlar ne yazık ki öyle algılıyor. Aslında bu da yaralanmalara neden olan bir mantık. Özellikle zayıflama amaçlı uzun yürüyüş yapıp daha sonra açık alanda birtakım aletlerle ya da cihazlarla spor aktivitesi yapan, özellikle orta yaş ve orta yaşın biraz üstünde olan hastalarımız çok sık geliyor. Oysa spor bir yaşam tarzı haline gelse yaralanma oranı bu kadar yüksek olmazdı.

Sakatlanma nedenleri arasında spor öncesi ısınma da büyük önem taşıyor değil mi?
Spor yaralanmalarına karşı ısınma ve soğuma periyotlarının olması gerekir. Bunlar pratik yaşantımızda özellikle ileri yaşlarda çok önemli. Zaten ısınmadan çok, spora yaklaşım önemli. Bunun için önce ısınma periyotlarından geçip, kasları biraz gevşetip, ısıtıp ondan sonra spora başlamalıyız. Bir de yapılacak hareketlerin mümkün olduğu kadar vücudun dayanıklılığını aşmaması lazım. Her hareketi yavaş yavaş artırarak, bu sistem içinde kaslarımızı güçlendirerek yapmamız lazım.

DİŞ ÇÜRÜĞU BİLE SAKATLAR
VÜCUDUNU TANIMAMA
Vücudun kendisinden kaynaklanan nedenler oldukça fazladır. Sporcunun kendisinden kaynaklanan nedenlerin tümüyle ortadan kaldırılması güçtür.

DÜZ TABANLAR DİKKAT
Yapısal bozukluklar; düz tabanlık, bacak eşitsizliği, eklem sertliği veya gevşekliği gibi sebepler yaralanmaya zemin hazırlayabilir.

KAS-TENDON DENGELİ Mİ?
Kas-tendon dengesizliği kuvvet açısından dengesizliğe neden olur. Bu da temel spor tekniklerinde bozukluklara, yapılan spor tipine özgü futbolcu kasığı, tenisçi ve golfçü dirseği gibi sakatlıklara sebep olabilmektedir.

DİŞ ÇÜRÜĞÜ DE ETKİLER
Enfeksiyon; diş çürüğü, sinüzit ve tüberküloz gibi sorunlar da sakatlanmalarda önemlidir.

PSİKOLOJİ ÖNEMLİ
Zihinsel yorgunluk, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar ile konsantrasyon yetersizliği, riske atılma, aşırı hırs ve bireysel davranışlardan oluşan 'psikolojik faktörler' de spor yaralanmalarının önemli nedenlerindendir. Aşırı alkol alınan bir geceden sonra sabah kalkıp spor yapmak sakatlanmayı davet eder.

EN GÜVENLİ SPOR: KAYAK
Temas sporlarında yaralanma olasılığı daha fazladır. Spor yaralanmalarının en sık görüldüğü spor dalı yüzde 10'la futboldur. Güreşte yaralanma oranı yüzde altıdır. Kayakta ise binde beştir.
Koşu yüzeyinin çim yerine sentetik olması ön çapraz bağ yaralanma riski artırır.
Spor yapılan ortamda; ısı, nem, toz ve rüzgar gibi birçok faktör önemlidir. Yetersiz ısınma ile birlikte soğuk hava esnekliğin azalmasına neden olur. Nemli hava ise ısı felcinin sebebidir. Yetersiz ışıkta yarışma veya antrenman ise yaralanma olasılığını artırır.
Uygun ayakkabı sporcunun en temel malzemesidir. Ayrıca dizlik, tekmelik ve kaskın da korumadaki önemi çok fazladır. Eski veya uygunsuz antrenman ayakkabısı, ıslak top ve kalitesiz malzemeler ciddi sorunlara neden olur.

ISINMADAN YAPILAN MAHALLE MAÇLARI MENİSKÜS YAPIYOR
Medical Park Antalyaspor'un kaptanı ve kalecisi Ömer Çatkıç, hayatında sakatlığa karşı uyguladığı 8 tüyoyu verdi:
1- Sağlıklı bir yaşam için güne mutlaka kahvaltı yaparak başlarım. Antremanlarımızın olmadığı günlerde bile günlük egzersizlerimi yaparım.
2- Kendine iyi bakan bir sporcu asla sakatlanmaktan korkmaz. Daha doğrusu aklına bile getirmez. Böyle bir korku, kişi kendini güçsüz hissettiğinde oluşur.

HALI SAHAYA ÇIKMAM
3- Profesyonel futbolcuların halı sahada maç yapmalarını tavsiye etmiyorum. Ancak amatör olarak oynayanların maçtan önce en az 15 dakikasını ısınmaya ayırmaları gerekiyor. Ayrıca maçlardan sonra sadece beş dakika streching yapmaları, onların ertesi gün daha zinde kalkmalarını sağlayacaktır ve sakatlıkları önleyecektir. Yanlış hatırlamıyorsam; en son halı saha maçımı 15 sene önce yaptım.
4-
Antrenmanlardan mutlaka bir saat önce tesiste hazır olurum. Fitness çalışırım ve iyi bir ısınmadan sonra sahaya çıkarım. Maçlardan önce iyice ısınmaya çok önem gösteririm; iyi bir ısınma sayesinde oluşabilecek birçok sakatlığı da önlemiş olurum.

BİLİNÇSİZLİK SAKATLAR

5- Son dönemde Türkiye'deki spor hekimliği de dünya standartlarına erişti. Artık yurt dışına çıkmamıza gerek kalmıyor.
6- Futbolcuların ileriki yaşlarda başlarına gelen bedensel sakatlıklar, geçmiş yıllarda yapılan bilinçsiz antrenman metotlarından kaynaklanıyordu. Artık antrenman metotları çok gelişti.
7- Menisküs problemi bilinçsiz futbol oynamaktan kaynaklanıyor. Bu durum, maç öncesi hazırlıkların tam yapılmamasından oluyor. Futbol sadece iki düdük arasındaki zaman ve maç değil; öncesinde ve sonrasında da hazırlık isteyen bir spor... Bunun için maç öncesi iyi ısınma gerekiyor.
8- Yoğun iş temposundan bıkan insanlar, stres atmak ve deşarj olmak için haftada bir saat ayırıp halı sahada ter atmak istiyor. Ancak unutmamalılar ki orada yaşanacak bir sakatlık, işlerinde ve evlerinde kendilerini zora sokabilir. Bunun için maça çıkmadan önce iyi bir şekilde ısınırlarsa, en azından oluşabilecek talihsizliklere karşı önlem almış olurlar. Eğer maçtan sonra da egzersiz yapılırsa ertesi gün zinde uyanırlar.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.