Takvim

Bugünkü
Takvim
 • Memurlar
 • 20.02.2021 17:57
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 20.02.2021 17:57
ABONE OL

alımı şartları nelerdir? Lise mezunları jandarma astsubay başvurusu yapabilir mi?

2021 alımı şartları vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Jandarma astsubay başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar gerekli şartların yayınlanıp yayınlanmadığını sorguluyor. Lise mezunlarının da başvuru yapıp yapamayacağına ilişkin araştırma yapılıyor. Peki, şartları nelerdir?

Jandarma astsubay alımı şartları nelerdir? Lise mezunları jandarma astsubay başvurusu yapabilir mi?

Jandarma astsubay alımı şartları nelerdir? Lise mezunları jandarma astsubay başvurusu yapabilir mi sorularına arama motorlarında yanıt aranıyor. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde astsubay olarak görev yapmak isteyen vatandaşlar, jandarma astsubay alımı şartları hakkında arama motorlarında sorgulama yapıyor.

JANDARMA ASTSUBAY ALIMI ŞARTLARI NELERDİR?

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığınca Resmi Gazete'nin çeşitli ilanlar kısmında yayımlanan ilana göre adaylar, başvurularını 17-28 Şubat'ta "https://vatandas.jandarma.gov.tr/PTM/Giris" internet adresinden e-Devlet aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

Adaylarda aranacak niteliklerden bazıları şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvuru kılavuzlarında belirtilen öğrenim programlarından mezun olmak, bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak veya geçici kayıt tarihi olarak belirlenen 16 Ağustos 2021 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olmak, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için kılavuzda belirtilen lisans bölümlerinden mezun olmuş veya 16 Ağustos 2021 tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar için düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 1 Ocak 2021 tarihi itibarıyla 27 yaşını bitirmemiş olmak, lisansüstü öğrenimi tamamlamış olanlar için düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 32 yaşını bitirmemiş olmak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak, hamile olmamak, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş/er olarak görevliyken ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak."

Temine ilişkin detaylara, "www.jandarma.gov.tr", "www.sg.gov.tr", "www.jsga.edu.tr" ve "www.kamuilan.ailevecalisma.gov.tr" internet adreslerinde yer alan "2021 Yılı Jandarma Genel Komutanlığı Muvazzaf/Sözleşmeli Subay Başvuru Kılavuzu" ve "2021 Yılı Sahil Güvenlik Komutanlığı Sözleşmeli Subay Başvuru Kılavuzu"ndan ulaşılabiliyor.

   KILAVUZ YAYIMLANDI

   Öte yandan, söz konusu teminlere ilişkin Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlığının internet sitesinden yayımlanan başvuru kılavuzlarına göre, Jandarma Genel Komutanlığında istihdam edilmek üzere çeşitli branşlarda 473'ü erkek, 77'si kadın olmak üzere 550 muvazzaf/sözleşmeli subay alınacak.

   Sahil Güvenlik Komutanlığında istihdam edilmek üzere ise çeşitli branşlarda 18'i erkek, 2'si kadın, 20'si erkek veya kadın olmak üzere 40 sözleşmeli subay temin edilecek.

   LİSE MEZUNLARI BAŞVURABİLİR Mİ?

   Jandarma açıktan astsubay alımı lisans ve ön lisans mezunları arasından olur. Lise mezunları başvuru yapamaz.