Takvim

Vav TV Canlı Yayın
 • Magazin
 • 21.10.2020 20:38
 •  - 
 • Son Güncelleme:
 •  
 • 21.10.2020 20:38
ABONE OL

Kuruluş Osman Geyhatu kimdir, ne zaman öldü? Tarihte var mı? Geyhatu kim oynuyor? Maruf Otajonov kimdir?

Kuruluş Osman Geyhatu kimdir? Geyhatu kim oynuyor? ATV ekranlarında çarşamba akşamlarına damgasını vuran Kuruluş Osman'da bu akşam ortalık karışacak. Tarihte Moğol hükümdar Geyhatu Han karakterine Maruf Otajonov hayat verecek. İzleyiciler tarihte Geyhatu Han hakkındaki bilgileri öğrenmek için araştırma yapıyor. Peki, Kuruluş Osman Geyhatu kimdir? Tarihte var mı? Geyhatu kim oynuyor? Maruf Otajonov kimdir? İşte merak edilenler...

Kuruluş Osman Geyhatu kimdir?

Kuruluş Osman Geyhatu kimdir? Tarihte var mı? Geyhatu kim oynuyor? ATV ekranlarında çarşamba günü izleyici karşısına çıkan Kuruluş Osman bu akşam 30. bölümüyle izleyici karşısına çıkıyor. Bu sezon pek çok ünlü ismi oyuncu kadrosuna dahil eden Kuruluş Osman'a yeni bir isim daha katılıyor. Maruf Otajonov diziye Moğol hükümdar Geyhatu olarak dahil oluyor. Peki, Maruf Otajonov kimdir? İşte detaylar...

GEYHATU KİMDİR?

Geyhatu Han 24 Mart 1259'da dünyaya geldi. Abaka Han'ın oğludur. Abisi Argun Han tarafından 1285 yılında Anadolu'daki Moğol idaresinin başına getirildi. 1286 yılında Aksaray'a kadar gelip bölgedeki beylikleri ağır bir vergiye tabi tuttu. Konya'ya gelerek 2 Haziran 1286'da II. Gıyaseddin Mesud'u tahta oturttu.

İşte detaylar...

1288 yılında Anadolu Selçuklularına isyan eden Eşrefoğulları ile Karamanoğullarını cezalandırmak için düzenlediği seferde Larende ve Karaman bölgesini tahrip etti. Antalya'da bulunduğu sırada Argun Han'ın ölüm haberini alması üzerine Azerbaycan'a dönerken Ahlat yakınlarında 22 Temmuz 1291 tarihinde hükümdarlığını ilân etti.

Ancak Anadolu'da Türkmenlerin isyan haberini alınca Azerbaycan'a gitmeyip Şiktur Noyan'ı nâib tayin ederek İlhanlı otoritesine başkaldıran başta Karamanoğulları olmak üzere Türkmen beylerini cezalandırmak üzere Anadolu'ya geri döndü. Larende'yi yağmaladıktan sonra Menteşe, Beyşehir, Kütahya ve Denizli topraklarına saldırıda bulundu. 23 Aralık 1291'de Denizli'yi ele geçirdi. Şubat 1292'de Konya'ya gelen Geyhatu Han, bir süre sonra Azerbaycan'a dönerek 29 Mayıs 1292'de Aladağ'da tahta çıktı.

   MOĞOL GEYHATU TARİHTE NE ZAMAN VE NASIL ÖLDÜ?

   Geyhatu devrinde de İlhanlı-Memlük mücadelesi devam etmekle birlikte her iki tarafta doğrudan bir savaşa girmemeye çaba gösterdi. Argun Han döneminde Memlüklerle yapılan savaş ve ülkede besi hayvanlarında görülen salgın hastalıklar yüzünden devletin malî durumu iyice bozulmuştu. Geyhatu döneminde ekonomik ve siyasi istikrarsızlık ülkedeki düzeni daha da bozmaya başladı.

   Ekonomiyi düzeltmek için 1294 yılında altın ve gümüş paralarla ticareti yasaklanıp, "çav" adı verilen kağıt paraların tedavüle sürülüp altın ve gümüş paralarla değiştirilmeye başlanması ülkedeki ticareti durma noktasına getirdiğinden bu uygulamadan kısa süre sonra vazgeçmek zorunda kaldı. Ülkede ekonominin iyice bozulması, günlerini zevk ve eğlence içerisinde geçiren Geyhatu'ya karşı Moğol ileri gelenlerinin Baydu'yu destekleyerek isyan başlatmasına sebep oldu. 21 Mart 1295'de Hemedan civarında yapılan savaşta Baydu'ya yenilerek Mugan'a kaçtı. Ancak kısa süre içerisinde yakalanarak 24 Mart 1295 tarihinde idam edildi.

   MARUF OTAJONOV KİMDİR?

   Maruf Otajonov 1961 yılında doğmuştur. Bugüne kadar pek çok ülkede onlarca yapımda rol almıştır. Kuruluş Osman'da Geyhatu karakterine hayat verecektir.