Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Magazin
  • 06.07.2020 11:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 06.07.2020 11:10
ABONE OL

kimdir? Ennio Morricone hangi filmlerin müziklerini yaptı?

kimdir? Ennio Morricone kaç yaşındaydı, nereli? Ünlü besteci Ennio Morricone hayatını kaybetti. Hafızalara kazınan birçok western filminin müziklerini yapan ve adı film müzikleriyle özdeşlemiş Morricone’nin besteleri Yeşilçam filmlerinde de kullanılmıştı. Morricone son olarak Tarantino’nun ‘The Hateful Eight’ filminin müziklerini bestelemişti.

Ennio Morricone kimdir? Ennio Morricone hangi filmlerin müziklerini yaptı?

Ennio Morricone kimdir? Ünlü besteci Ennio Morricone hayatını kaybetti. Birçok film müziğini yaparak sinema tarihine damga vuran ünlü bestecinin ölümünün ardından sinema severler Ennio Morricone kimdir, kaç yaşında, nereli sorularına yanıt aramaya başladı. 6 kez Oscar'a aday gösterilen ve bir kez de En İyi Müzik ödülünü kazanan Ennio Morricone western türündeki filmlerdeki besteleriyle tanınıyordu.

ENNİO MORRİCONE KİMDİR?

Ennio Morricone, 1928 doğumlu İtalyan müzisyen. 20. yy'ın en tanınmış ve takdir görmüş film müzisyenlerinin başında gelmektedir. 500'den fazla film ve diziye müzikleriyle hayat vermiştir, ancak en fazla Sergio Leone filmlerine yaptığı müziklerle hatırlanmaktadır.

Bestecinin çalışmaları elektronika'dan rock'a, konçerto'dan avant-garde caz'a kadar çok geniş bir yelpazenin içinde yer alır. Bunların nispeten az bir kısmı Western tarzında olmasına rağmen, en çok bu işleriyle ün kazanmıştır. Morricone'nin minimal, rafine müzik tarzı bilhassa İyi, Kötü, Çirkin (Sergio Leone, 1966) ve Once Upon a Time in the West (Sergio Leone, 1968) gibi klasik spagetti westernlerinde kendini gösterir.

Yine Sergio Leone'nin 1984 yapımı unutulmaz filmi Once Upon a Time in America filminin de müzikleri onun elinden çıkmıştır. Daha yakın zamanlarda, Misyon (The Mission, Roland Joffé, 1986), Dokunulmazlar (The Untouchables, Brian DePalma, 1987), ve Cinema Paradiso (Giuseppe Tornatore, 1988) gibi filmlere yaptığı müziklerle konuşulmuş ve olumlu eleştiriler almıştır.

Günümüz yönetmenleri, başta Quentin Tarantino olmak üzere Morricone'nin geçmiş çalışmalarına filmlerinde yer vermeyi sürdürmektedir. Morricone, 2007 yılında Onursal Oscar Ödülü'ne layık görülmüştür. 2016 yılında 88. Oscar Ödülleri'nde The Hateful Eight filmine yaptığı müziklerle En İyi Film Müziği dalında Oscar kazanmıştır.