Bugünkü
Takvim
  • Magazin
  • 27.03.2020 Gazete
ABONE OL

İkoncan coronavirüse (Kovid-19) karşı i üst seviyeye çıkardı

’da yaşayan tasarımcı , ’de aldıkları önlemlerini anlattı. Sosyetik ikoncan, marketten aldığı tüm ürünleri dezenfekte ediyor. Ekmekleri ısıtmadan tüketmeyen Berdan, kapı kollarını temizliyor.

Hijyencan

Sosyetik tasarımcı Deniz Berdan, bir süre önce ailesiyle 'ye yerleşti. Coronavirüs salgınından en çok etkilenen yerlerden olan 'da yaşayan ikoncan, aldığı önlemleri paylaştı. Deniz Berdan, marketten aldığı ürünleri dezenfekte etmekle kalmıyor; ekmeği ambalajından çıkarıp ayrı poşete alıyor.

Deniz Berdan'ın diğer önlemleri şöyle: Ekmekleri yüksek ısıda ısıtmadan tüketmiyor. Maydanoz ve dereotunu yemeklerde kullanacaksa, eldivenle suda yıkayıp pişireceği tencerenin içerisine doğruyor. Kargo kolilerini, 48 saat dışarıda bekletiyor. Kapı kollarını ve elektrik düğmelerini temizliyor.


, ekmekleri mutlaka fırında ısıtıp öyle tüketiyor.


Sosyetik tasarımcı, tost ekmeklerini de hemen başka bir poşete alıyor.


Deniz Berdan, marketten aldığı tüm ürünleri mutlaka su ve sabunla dezenfekte ediyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.