Bugünkü
Takvim
  • Magazin
  • 25.03.2020 18:48
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.03.2020 18:48
ABONE OL

Osman Bey amcası 'i öldürdü mü? , nerede ve nasıl öldü?

Osman Bey amcası 'i öldürdü mü sorusu Kuruluş Osman izleyicileri tarafından araştırılmaya başlandı. Tarihte Dündar Bey ve Osman Bey'in arasında yaşanan gerilim herkes tarafından biliniyor. ATV'nin başarılı tarihi dizisi Kuruluş Osman'ın 16. bölüm fragmanında Dündar ve Osman arasındaki ipler iyice geriliyor. Dündar Bey, Osman Balgay'ı köşeye sıkıştırmışken planını bozmak için ortaya çıkıyor. 2. fragmanda ise Osman Bey'in "Zühre'ye Dündar Bey'in ölümü benim elimden oldu" dediği görülüyor. Peki, ve nerede öldü?

Osman Bey amcası Dündar Bey'i öldürdü mü?

ATV ekranlarının sevilen dizisi Kuruluş Osman bu akşam saat 20.00'de yeni bölümüyle izleyici karşısına çıkıyor. Dizinin 16. bölüm 2. fragmanında Osman Bey'in Zühre Hatun'a Dündar Bey'i öldürdüm demesi izleyicileri meraklandırdı. Bir önceki fragmanda ise Osman Balgay'ı tuzağa düşürmüşken Dündar'ın bir anda ortaya çıkıp "Seni öldüreceğim Osman" demesi izleyicileri şaşırtmıştı. Peki, Osman Bey amcası Dündar Bey'i öldürdü mü? Dündar Bey kaç yaşında ve nerede öldü? İşte merak edilen bilgiler...

DÜNDAR BEY KİMDİR?

Dündar Bey, Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin amcasıdır. Dündar Bey hakkındaki bilgiler daha da açıktır. Dündar Bey'in hayatının ilk dönemleri Osmanlı Devleti'nin doğuşu ile ilgili efsanelere karışmakla birlikte, onun Osman Gazi'nin hayatında belirli bir yer tuttuğu görülmektedir.

Süleyman Şah, 4 oğlu ile Kayı boyunun beyi olarak İran'da Mahan hükümdarı iken, Moğol saldırısı üzerine Anadolu'ya göç etmiş, Ahlat'a geldikten sonra Erzincan ve Amasya taraflarına geçmişti.

Burada yerleşme imkanı bulamayınca eski yurduna dönmeye karar veren Süleyman Şah, Elbistan- Halep yolu ile Fırat kıyısına inmişti. Caber Kalesi çevresinde ırmağı geçerken boğulması üzerine ona bağlı Kayılar ikiye bölünmüşler, oğullarından Sungur Tigin ile Gün Doğdu doğuya gitmeye karar vermişti. Ertuğrul Gazi ile Dündar ise Anadolu'da yerleşmek üzere Pasin'e doğru yollarına devam etmişlerdi. Kayı boyunun yerleşmesi ile ilgili bu haberlerde Dündar Bey'in, Ertuğrul Gazi'nin ve daha sonra da Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin yanında, bu devletin kuruluşunda hizmet ederken görüyoruz.

DÜNDAR BEY NASIL ÖLDÜ?

Dündar Bey'in öldürülmesi bir çok Osmanlı tarihçisi tarafından farklı şekillerde nakledilmiştir. Neşrî'de geçen rivayete göre; Bilecik tekfurunun eğlencesine katılan Osman Gazi, tekfur elini öptürmek isteyince tekfurun elini öpmek zorunda kalmış ve bundan ötürü onuru kırılmış. Bu onur kırıcı davranışı unutmayan Osman Gazi beyliğin başına geçince tekfurdan intikam almak istemiş ve tekfura karşı sefere girişmiş. Dündar Bey ise bu sefere karşı çıkarak "Germiyanoğulları ve etraftaki kafirler zaten düşman ve bu tekfuru da bize düşman edeceksin, yaşayacak yerimiz kalmayacak" demesi üzerine Osman Gazi, Dündar Bey'e yayının tahtası ile vurarak öldürmüştür.

Son dönem Osmanlı tarihçilerinden Hayrullah Efendi ise olayı şöyle anlatmıştır: Dündar Bey ile Osman Gazi arasında bir çekişme olduğunu ve Dündar Bey'in Osman Gazi'nin beyliğini istemeyerek kabullendiğini ve sürekli Osman aleyhine çalıştığını hatta Bilecik tekfuru ile anlaşarak Osman'a suikast tertip ettirdiğini ve bu sebepten ötürü affı kabul edilmeyerek Dündar Bey'in öldürüldüğü belirtilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.