Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Kültür-Sanat
  • 30.11.2020 16:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 30.11.2020 16:10
ABONE OL

Kapısına kilit vurulan 2000 yıllık tarihi hamam meclis gündeminde

’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan ve tarihi 2 bin yıl öncesine dayanan ’nda duran kurtarma ve kazı çalışmaların ardından , ’ye soru önergesi verdi.

2000 yıllık tarihi hamam meclis gündeminde!

, mimari özelliğini kaybetmeden günümüze kadar gelen 'nda 3 yıl önce başlatılan kamulaştırma ve kurtarma çalışmalarının durdurulması üzerine Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdi.

Sedef, 4 maddeden oluşan soru önergesinde Basilica Therma Roma Hamamı'nın ülke ve için önem arz ettiğine ve bir an önce turizme kazandırılması gerektiğine değindi.Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasının istendiği önergede, "Yozgat Sarıkaya Antik Roma Hamamının kazı alanında kurtarma kazı çalışmaları devam edecek midir? Yozgat Sarıkaya Antik Roma Hamamının kazı alanı genişletilecek midir? Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılan eserler ören yeri kapsamına alınıp turizme açılacak mıdır? Bölgede acil ihtiyaç duyulan çevre düzenlemesi ve alt yapı çalışmaları için planlama ve projelendirme yapılmakta mıdır? Projelendirme mevcut ise bunun ne zaman hayata geçirilmesi planlanmaktadır?" soruları yer aldı.

2017 yılında başlatılan kazı çalışmaları neticesinde 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan tarihi Roma Hamamı, 2020 yılı Temmuz ayında açıklanan daimi listede yer alamamıştı.