Bugünkü
Takvim

'Devletten maaş alıp dizilerde oynanmaz'

Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni Erdoğan, "Devletten maaş alarak 8 dizide ayrı ayrı oynayarak sanatçılık olmaz" dedi.

  • Kültür-Sanat
  • 14.05.2012 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme: 14.05.2012 17:39
ABONE OL
Kardeş Erdoğan ne dedi?
Anadolu Ateşi Genel Sanat Yönetmeni tiyatrolara devlet desteğinin sürmesi gerektiğini söyleyerek, ''Ancak tiyatrocuların da kendi kapalı dünyalarından çıkması gerekiyor. Devletten maaş alarak 8 dizide ayrı ayrı oynayarak sanatçılık olmaz'' dedi.

Anadolu Ateşi Çocuk Gösterisi Kıvılcım'ın tanıtım toplantısında konuşan Erdoğan,tiyatroların özelleştirilmesine ilişkin görüşlerini paylaşırken, tiyatrolara devlet desteğinin sürmesi gerektiğini söyleyerek, ''Ancak tiyatrocuların da kendi kapalı dünyalarından çıkması gerekiyor. Devletten maaş alarak 8 dizide ayrı ayrı oynayarak sanatçılık olmaz'' diye konuştu.

Bunca zamandır devlet desteği almadıklarını belirten Erdoğan, ''Sen bir halk sanatı icra edersen karşılığı bulunur, ama klasiklerin bunun karşısında şansı yok maalesef. Ama izlenmiyor diye desteklenmemesi, işin sadece popüler alana kaymasına yol açar ki bu tehlikeli bir durum'' diye konuştu.

Çok yetenekli sanatçıların maddi imkansızlıklar nedeniyle sanatlarını icra edemediklerini dile getiren Erdoğan, sponsorluk sisteminin yaygınlaştırılmasını ve devletin sponsor olan firmalara farklı kolaylıklar göstermesini istedi.

Erdoğan, ''Ciddi vergi düzenlemeleri yaparlarsa büyük firmaları sponsorluğa özendirirler'' dedi.

-''Yılmaz doğru söylemiş''-

Erdoğan, kardeşi 'ın ezan sesinin filmlerde kullanılmaması eleştirisinin sorulması üzerine şunları söyledi:

''Yılmaz doğru söylemiş. Hassas bir dönem. Tiyatrocu arkadaşlarımızla da karşı karşıya gelmek istemiyorum ama bu güne kadar bizi sanatçıdan, halk danslarını sanattan saymazlardı. Maalesef, biz de bu konuda mağduruz.''

- ''Türkiye'nin ilk profesyonel çocuk grubu, Kıvılcım''-

Erdoğan, Kıvılcım projesinin yurt dışında çok rağbet gördüğünü ifade ederek, Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlayacağını söyledi.

Kıvılcım projesinde birlikte çalıştıkları çocuklarla aile gibi olduklarını söyleyen Erdoğan, ''Şu an 80 çocuğum var. Hepsine Atlas gözüyle bakıyorum'' dedi.

Erdoğan, Kıvılcım'ın Türkiye'nin ilk profesyonel çocuk grubu olduğunu ifade ederek, 4-12 yaşlarında 80 çocuktan oluştuğunu belirtti.

Proje için iki yıldır çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, Kıvılcım'da yer alan çocukların iki bin çocuk arasından sınavla seçildiğini bildirdi. Erdoğan, projede Çocuk Esirgeme Kurumu'ndan 10 çocuk yer alırken, işitme engelli bir çocuğun da darbuka çaldığını söyledi.

Kıvılcım, Ankara ATO Congresium Gösteri Merkezi'nde 19-20 Mayıs tarihlerinde sahne alacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.