Başkan Erdoğan'dan Papa Fransuva'ya "Filistin" mektubu: Uluslararası toplum iş birliği ve eşgüdüm içinde hareket etmeli

Başkan Recep Tayyip Erdoğan İsrail'in Filistin'e karşı uyguladığı soykırıma karşı duruşunu sürdürüyor. Erdoğan bu kapsamda Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Fransuva’ya Filistin mektubu gönderdi. Erdoğan, "Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir." dedi.

Giriş Tarihi 13 Nisan 2024, 13:40 Güncelleme 14 Nisan 2024, 18:31
Başkan Erdoğan’dan Papa Fransuva’ya Filistin mektubu: Uluslararası toplum iş birliği ve eşgüdüm içinde hareket etmeli

İÇİNDEKİLER

Başkan Recep Tayyip Erdoğan Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Fransuva'ya "Filistin" mektubu gönderdi.

Yıllardır Filistin topraklarını abluka altına alan işgalci İsrail ekim ayından bu yana dünyanın gözü önünde soykırım suçu işliyor Gazze'de kadın çocuk demeden 35 bine yakın Filistinliyi katleden İsrail ateşkese ise yanaşmıyor.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN PAPA'YA FİLİSTİN MEKTUBU
Filistin için ses yükselten ve temaslarını sürdüren Başkan Erdoğan son olarak Katoliklerin Ruhani Lideri Papa Fransuva'ya "Filistin" mektubu gönderdi.

Papa Fransuva ve Başkan ErdoğanPapa Fransuva ve Başkan Erdoğan

Başkan Erdoğan, "Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir." dedi.

Erdoğan'ın mektubu şu şekilde:

"Saygıdeğer Papa Hazretleri, Diyanet işleri Başkanımızı kabulünüz vesilesiyle, saygı ve muhabbetlerimi iletiyorum. Tarihsel derinliğe sahip Türkiye-Vatikan ilişkilerinin giderek ivme kazanmasından memnuniyet duyuyorum.

Türkiye, insani diplomasi şiarıyla Kırım'ın yasadışı ilhakının gerçekleştiği 2014 yılından bu yana Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklerken, Filistinli masum sivillerin yaşam hakkının ve haklı davasının savunulmasında da en ön sıralarda yer almış, almaya da devam etmektedir.

GAZZE'YE 45 BİN TON YARDIM
Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden beri gönderdiği 45 bin tona yakın insani malzemeyle Gazze'ye en fazla yardım sağlayan ikinci ülke konumuna gelmiştir. Aralarında Hristiyanların da bulunduğu, 450 refakatçinin eşliğinde, 429 Gazzeli hasta ve yaralının tedavisi de ülkemizde sürdürülmektedir.

DAHA FAZLA MÜSAADE EDİLMEMELİ
Öldürmenin tüm Semavi dinlerce haram kılındığı bilincine sahip olan insanlık, Gazze'de uluslararası hukukun ve uluslararası insancıl hukukun çiğnenmesine daha fazla müsaade etmemelidir. Savaşta bile dokunulmaması gereken hastaneler, okullar, camiler, kiliselerin bilerek bombalanması karşısında sesini yükseltmelidir.

BAĞIMSIZ FİLİSTİN ŞART
Filistin-İsrail meselesi adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu'da kalıcı barış ve istikrarın tesisi mümkün değildir. 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin vücut bulması ve uluslararası toplumun eşit bir üyesi olarak küresel sistemdeki yerini alması şarttır.

Katolik Aleminin Ruhani Lideri Sayın Papa Fransuva Vatikan

İnsani yardımların ulaştırılamaması nedeniyle açlıktan ölümlerin baş gösterdiği Gazze'de mübarek Ramazan ayında dahi ayrım gözetmeksizin devam eden İsrail saldırıları ve üçüncü yılına giren Ukrayna Savaşı'nın küresel etkileri başta olmak üzere, karşı karşıya bulunduğumuz meydan okumalar, uluslararası toplumun iş birliği ve eşgüdüm içinde hareket etmesini gerekli kılmaktadır.

Katil İsrail Gazze'de soykırım suçu işlemeye devam ediyor

Dünya çapında yayılan İslam karşıtlığı, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı gibi son dönemde toplumlararası barış ve istikrarı tehdit eden eğilimler de akılda bulundurulduğunda dünyamız, kapsayıcı ve akılcı siyasete, her koşulda bütün taraflarla diyalog kurabilen aktörlere, tarihte hiç olmadığı kadar ihtiyaç duymaktadır.

Bu anlayış çerçevesinde, ortak insani değerlerimiz ve dünya barışına hizmet etme gayemiz temelinde, barış içinde bir arada yaşama ve karşılıklı anlayış kültürünü yaygınlaştırmak üzere, Vatikan'la diyalog ve iş birliğimizi daha da geliştirmekte kararlıyız. Bu vesileyle, Milletim ve şahsım adına sağlık ve esenlik temennilerimi tekrarlıyorum."

PAPA'DAN BAŞKAN ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus'un, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünya barışı için gücü olan ve çok çalışan az sayıda liderden birisi olduğunu vurguladığını ve Erdoğan'a yaptıkları için teşekkür ettiğini söyledi.

Erbaş, Papa ile görüşmesine dair de şunları söyledi:

"Görüşmemizin ana merkezini; İsrail'in Filistin'de işlediği cinayet, katliam ve insanlık suçları oluşturmuştur. Barış ve birlikte yaşamanın simgesi olan Kudüs'ün, İsrail zulmü altında olduğu Müslüman-Hristiyan demeden, bebek çocuk masum demeden, cami-kilise gözetmeden her yerin yakılıp yıkıldığı, çocuk-yaşlı-hasta-kadın demeden herkesin katledildiği bir durumla karşı karşıyayız.

Bu duruma bir son vermek için birlikte çalışılması ve dünyanın dikkatinin daha fazla Filistin'e, Gazze'ye çekilmesi ve İsrail zulmünün durdurulması konusunu dile getirdik. Papa Fransuva (Franciscus), Sayın Cumhurbaşkanımızın dünya barışı için gücü olan ve çok çalışan az sayıda liderden birisi olduğunu vurguladı. Bu sebeple şahsen selamlarını kendisine iletmemizi istedi ve 'Yaptıkları için çok teşekkür ediyorum.' ifadesini kullandı."

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN