Antalya'da teleferik faciası | Panik anları anbean kaydedildi! Teleferik sabıkalı çıktı

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabinin parçalanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 7 kişi olay anında, 3 kişi de tahliye sırasında yaralandı. Facianın yaşandığı teleferikte geçmişte de acı bir olay yaşandığı belirlendi. 7 Mayıs 2022 tarihinde 30 metre yükseklikteki teleferik kabinlerinin bakımını yapan 26 yaşındaki işçi Enes Temel'in düşerek hayatını kaybettiği öğrenildi. Öte yandan teleferik kazasının anbean cep telefonu kamerasına kaydedildiği ortaya çıktı. İşte o anlar...

Giriş Tarihi 13 Nisan 2024, 10:51 Güncelleme 13 Nisan 2024, 12:23
Antalya’da teleferik faciası |  Panik anları anbean kaydedildi! Teleferik sabıkalı çıktı

İÇİNDEKİLER

Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde devrilen teleferik direğine çarpan kabinin parçalanması sonucu 1 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 7 kişi olay anında, 3 kişi de tahliye sırasında yaralandı.

Çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye, polis, sağlık ve kurtarma ekipleri sevk edildi. Yaralıların tahliyesi Sahil Güvenlik Komutanlığının helikopteriyle yapıldı. Bu arada, kazanın ardından teleferik sisteminin durması nedeniyle havadaki kabinlerde çok sayıda kişi mahsur kaldı.

Kabinde bulunan genç kız.Kabinde bulunan genç kız.
Kabinde bulunan bir genç kızın cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde feci kazanın yaşandığı an ve ardından ortaya çıkan panik yer aldı.

BENZER BİR OLAY YAŞANDI
Öte yandan facianın yaşandığı teleferikte geçmişte yine acı bir olayın yaşandığı ortaya çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ANET tarafından işletilen teleferikte 7 Mayıs 2022 tarihinde 30 metre yükseklikteki teleferik kabinlerinin bakımını yapan 26 yaşındaki işçi Enes Temel, dengesini kaybedip beton zemine düşerek yaşamını yitirmişti. Temel'in firmada teknik eleman olarak çalıştığı ortaya çıktı.

26 yaşındaki Enes Temel.26 yaşındaki Enes Temel.

SORUMLULAR BULUNSUN
Teleferik faciasındaki hayatını kaybeden avukat Memiş Gümüş'ün yakınları yaşananlara tepki gösterdi. Memiş'in ailesiyle birlikte Ramazan bayramı tatilinde Antalya'ya geldiği son gün teleferiğe bindiği öğrenildi.

Enes Temel'in cenaze töreninden görüntüler.

Memiş'in Cumartesi sabah Denizli'ye gideceği burada arkadaşları ile görüşme planı yaptığı öğrenildi. Memiş Gümüş'ün yakınları ve yaralı kurtulan vatandaşlar ise teleferiğin bakımında bir ihmal söz konusu ise yasalar önünde hesap vermesini istedi.

BİLİRKİŞİ HEYETİ OLUŞTURULDU
Yaşanan facianın ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı 5 kişilik bilirkişi heyeti oluşturdu. Facianın yaşandığı noktada heyet ayrıntılı olarak inceleme yaparak rapor hazırlayacak. Rapor soruşturma dosyasına girecek.

Memiş Gümüş

TMMOB'DEN AÇIKLAMA
TMMOB Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, yaşanan kazananın oluşum şekli ve nedenlerinin konunun uzmanınca olay yerinde yapılacak bilirkişi incelemesi sonrası belli olacağına yer verildi.

Açıklamada teleferiğin yıllık periyodik kontrollerinin kendileri tarafından yapılmadığına da önemle vurgu yapan TMMOB Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi "Önemle belirtmek isteriz ki söz konusu tesisin ruhsatlandırma sonrası yapılması gereken yıllık periyodik kontrolleri Odamız tarafından gerçekleşmemiş ve odamıza böyle bir talep gelmemiştir.

Periyodik kontrol mekanizmasının piyasanın insafına bırakılmaması, bu denetimlerin kamusal alanda hizmet veren akredite kurumlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz." denildi.

Açıklamada şunlara yer veriydi:

"Antalya, Sarısu-Tünektepe' de bulunan imal yılı 2016 olan 8 kişilik kabinli otomatik klemli teleferik tesisinin teknik özelliklerinin, bakım ve tesis operatörlerinin yeterliliği ve sistem donanımlarının uygunluğu; 23.07.2009 tarih ve 27297 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren "İnsan Taşımak Üzere Tasarımlanan Kablolu Taşıma Tesisatının Ruhsatlandırılması, Bakım ve İşletilmesine Dair Tebliğ (SGM:2009/11)" kapsamında; TMMOB Makine Mühendisleri Odası ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından incelenmiş, 08.11.2017 tarihinde düzenlenen ruhsat ile mevcut durumunun korunması koşulu ile çalıştırılmasının "UYGUN" olduğu kanaatine varılarak tesis ruhsatlandırılmıştır.

Ruhsatlandırma öncesi ilk inceleme 12-13 Aralık 2016 tarihinde yapılmış, eksiklikler tespit edilmiş, eksikliklerin giderilmesi neticesinde 16 Ekim 2017 tarihlerinde yapılan inceleme sonucunda söz konusu ruhsatlandırma gerçekleştirilmiştir. Ancak önemle belirtmek isteriz ki söz konusu tesisin ruhsatlandırma sonrası yapılması gereken yıllık periyodik kontrolleri Odamız tarafından gerçekleşmemiş ve Odamıza böyle bir talep gelmemiştir.

Ruhsat belgesinde de yer alan "mevcut durumunun korunması koşulu ile çalıştırılmasının "UYGUN" olduğu" ifadesine dikkat çekmek isteriz. Ruhsat aşamasında var olan uygunluğun sürekliliği ancak bakım ve periyodik kontrollerin eksiksiz yapılması ile mümkün olacaktır. Bu kapsamda teleferik gibi tesislerin bakımların TS EN 1709 standardına göre yapılması gerekmektedir. Bu standartta tüm aksamlar ile ilgili kontroller belirtilmiş durumdadır. Aylık bakımlar dışında bu tesislerin belli aralıklar ile imalatçı firma veya ithalatçısının belirlediği dönemlerde ağır bakımları da aksatılmadan yapılmalıdır.

Hatta tesisin her gün çalışma öncesi ön kontrolleri de tesis operatörleri tarafından yapılması gerekmektedir. Sadece bakımlar değil bu tesislerin periyodik kontrolleri de hayati derecede önemlidir. "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" gereği TS EN 1709 standardına göre kablolu taşıma tesisatlarının yılda 1 kez periyodik kontrolü de yapılmak zorundadır. TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) "İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği" kapsamında uzun yıllardır standartlar kapsamında birçok iş ekipmanının periyodik kontrollerini kamusal denetim anlayışıyla yapılmaktadır.

Periyodik kontrol mekanizmasının piyasanın insafına bırakılmaması, bu denetimlerin kamusal alanda hizmet veren akredite kurumlar tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak isteriz. Kamu kurumu niteliğinde meslek odası olan TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak, ülke genelindeki yaygın örgütlülüğümüz ve yetişmiş teknik personelimiz ile iş ekipmanlarının sağlıklı ve güvenli kullanımına yönelik periyodik kontrollerinin yapılması için kamusal sorumluluk ile görev almaya her zaman hazır olduğumuzu da kamuoyunun bilgisine sunarız. Kazanın yaşandığı söz konusu tesisin ruhsatlandırma sonrası yapılması gereken yıllık periyodik kontrollerinin Odamız tarafından gerçekleşmediğini ve Odamıza böyle bir talebin gelmediğini önemle belirtmek isteriz."

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN