Başkan Erdoğan, Joe Biden görüşmesinin tarihi belli oldu! ABD'deki kritik görüşmede bir ilk yaşanacak | Masada hangi konular var?

Başkan Erdoğan'ın yapacağı ABD ziyaretinin tarihi belli oldu. Joe Biden ile gerçekeştirilecek kritik görüşmede, terörle mücadele, Gazze'deki son durum ve savunma alanındaki işbirlikleri görüşülecek. Öte yandan görüşmede bir ilk yaşanacak. İki lider ilk kez Oval Ofis'te buluşacak. İşte tüm detaylar...

Giriş Tarihi 26 Mart 2024, 18:21 Güncelleme 26 Mart 2024, 18:21
Başkan Erdoğan, Joe Biden görüşmesinin tarihi belli oldu! ABD’deki kritik görüşmede bir ilk yaşanacak | Masada hangi konular var?

İÇİNDEKİLER

Başkan Recep Tayyip Erdoğan ilk kez ABD Başkanı Joe Biden'in resmi davetlisi olarak Washington'a gidiyor. 9 Mayıs'ta yapılması planan ziyarette iki lider Beyaz Saray'da bir araya gelecekler. Gündemde kritik başlıklar var.

İLK KEZ OVAL OFİS'TE BULUŞMA
Başkan Erdoğan, ABD Başkanı Biden'le uluslararası zirvelerde görüşmeler gerçekleştirmiş, son olarak geçtiğimiz Temmuz ayında Litvanya'da NATO zirvesinde bir bir araya gelmişlerdi. İki lider ilk kez Oval Ofis'te buluşacak.


KRİTİK GÖRÜŞMELER YAPILDI SIRA ZİRVEDE
İsveç'in NATO üyeliğine Türkiye'nin onay vermesinin ardından iki ülke ilişkileri de ivme kazandı.MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ABD'ye giderek kritik görüşmeler gerçekleştirdi. Şimdi sırada liderlerin buluşması var.


MASADA KRİTİK BAŞLIKLAR VAR
Terörle mücadele, Gazze'deki son durum ve savunma alanındaki işbirlikleri masadaki kritik başlıklar olacak.

Başkan Gazze'ye yönelik İsrail saldırılarının kalıcı olarak durması gerektiği mesajını ve iki devletli çözüm şartını bir kez daha yüz yüze Biden'a iletecek. F-16 tedarik ve modernizasyon sürecinin hızlanması da ele alınacak.Suriye'nin kuzeyinde terörle mücadele, ABD'nin YPG'ye olan desteğinden duyulan rahatsızlık da gündeme gelecek konular arasında.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN