Başkan Erdoğan'dan ADF'de ikinci gün diplomasisi

Son dakika haberi! Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi'nin Forumu'nun ikinci günde temaslarını sürdürüyor. Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya geldi. Erdoğan daha sonra Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü.

Giriş Tarihi 02 Mart 2024, 11:45 Güncelleme 02 Mart 2024, 15:37
Başkan Erdoğan’dan ADF’de ikinci gün diplomasisi

İÇİNDEKİLER

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 3'üncü Antalya Diplomasi Forumu kapsamında yoğun görüşme trafiğine devam ediyor.

Forumun ilk gününde Başkan Erdoğan'ın liderlerle gerçekleştirdiği ikili görüşmelerde, ülkeler arasındaki ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Ana gündem konusu ise Gazze'de yaşanan insani dram oldu.

DİPLOMASİYE DEVAM
Erdoğan, diplomasi formu çerçevesinde yabancı liderlerle ikili görüşmelerini bugün de sürdürüyor.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya geldi

Başkan Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri Denis Becirovic ve Zeljka Cvijanovic ile görüştü.

Görüşmede Türkiye ve Bosna-Hersek ilişkileri, bölgesel konular ve küresel meseleler ele alındı. Başkan Erdoğan görüşmede Türkiye'nin, Bosna-Hersek'in birlik, huzur ve istikrarının korunması ve iki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesinin Türkiye için çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin bu konularda kararlı, samimi ve yapıcı katkılarının artarak süreceğini ifade etti.

Başkan Erdoğan, iki ülke ticaret hacminin artması için atılan adımların ve her alanda iş birliklerinin devam edeceğini söyledi.

MADAGASKA CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Madagaskar Cumhurbaşkanı Andry Rajoelina'yla görüştü.

Görüşmede Türkiye ve Madagaskar arasındaki ilişkiler, bölgesel ve küresel konular değerlendirildi. Başkan Erdoğan görüşmede, Türkiye ile Madagaskar arasında ekonomi başta olmak üzere birçok iş birliği alanı bulunduğunu ve bunların geliştirilmesi için gayretlerin artarak devamının iki ülkenin de çıkarına olduğunu ifade etti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç hazır bulundu. Görüşmede "Türkiye Cumhuriyeti ile Madagaskar Cumhuriyeti Arasında Ticari ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması" da imzalandı.

SOMALİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 3. Antalya Diplomasi Forumu (ADF) kapsamında Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile bir araya geldi.

Görüşmeyle ilgili İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye'de bulunan Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile Antalya'da görüştü.

Görüşmede Türkiye-Somali ilişkilerinin yanı sıra İsrail'in Filistin topraklarındaki katliamları ve insani yardımlar, terörle mücadele, bölgesel ve küresel konular ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin Somali'ye savunma başta olmak üzere birçok alanda desteklerinin devam edeceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Somali ile Etiyopya arasında yaşanan gerginlik konusunda her türlü arabuluculuk için hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Filistin topraklarındaki pervasız saldırılarının artık sona ermesi ve 1967 sınırları esas alınarak bağımsız Filistin devletinin kurulması temelinde bir kalıcı barış zemininin inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Görüşmede Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç hazır bulundu.

KOSOVA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Osmani ile görüştü. Başkan Erdoğan, Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin ilerlediğini, Kosova'daki FETÖ yapılanmasıyla mücadelenin önemli olduğunu, bu konuda mesafe alınması gerektiğini ifade etti.

Başkan Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu için Türkiye'de bulunan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-Kosova ikili ilişkileri, terörle mücadele, küresel ve bölgesel konular ile İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ele alındı.

Görüşmede, Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin ilerlediğini, Kosova'daki FETÖ yapılanmasıyla mücadelenin önemli olduğunu belirten Erdoğan, bu konuda mesafe alınması gerektiğini ifade etti.

Erdoğan, İsrail'in saldırıları nedeniyle Gazze'de ağırlaşan insani durumun iyileştirilmesi için çatışmalı sürecin bir an önce sonlandırılıp bölgeye insani yardımların istenilen seviyede ulaştırılması ve uluslararası toplumun bunu zorlayıcı adımlar atması gerektiğini söyledi.

TAKVİM UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN